Kulczyk Investment House (KIH), międzynarodowy dom inwestycyjny założony przez Jana Kulczyka, kupił za 9 mln euro 13,2% akcji Aurelian Oil & Gas Plc (AOG), spółki notowanej na londyńskiej giełdzie AIM, i został jej największym inwestorem.
Zadeklarował on równocześnie podwyższenie zaangażowania w ten podmiot w najbliższej przyszłości.
_ Kulczyk Investment House odkupił 17,9 mln akcji (13,2% w aktualnym kapitale akcyjnym) od Ospraie, nowojorskiego funduszu inwestycyjnego. Transakcja o wartości 9 mln euro zostanie sfinansowana ze środków własnych Kulczyk Investment House _ - czytamy w komunikacie.
KIH podkreśla, że inwestycja w Aurelian Oil & Gas to element konsekwentnej strategii spółki - aktywności w najbardziej obiecujących sektorach światowej gospodarki. _ Firma koncentruje się na poszukiwaniu i eksploatacji surowców mineralnych, produkcji, dystrybucji oraz handlu energią i gazem _ - czytamy dalej.
W 2007 roku kupiła pakiet 39% akcji Loon Energy, kanadyjskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej z aktywami w Syrii, Pakistanie, Brunei, Peru, Kolumbii i Słowenii, a w 2006 roku zainwestowała w Ophir Energy, posiadacza koncesji na wydobycie ropy i gazu na terenie wielu państw afrykańskich.
_ Zakup akcji Aurelian Oil & Gas to element naszej długoterminowej strategii, zakładającej inwestowanie w najbardziej obiecujące sektory światowej gospodarki, w tym w przemysł wydobywczy. Angażujemy nie tylko własny kapitał, ale również nasze siedemnastoletnie doświadczenie zdobyte na rynkach wschodzących. Projekt jest niezwykle obiecujący zarówno dla inwestorów, jak i polskiego rynku _ - powiedział prezes Kulczyk Investment House Dariusz Mioduski, cytowany w komunikacie.
Kulczyk Investment House, dzięki tej transakcji, stał się współwłaścicielem spółki posiadającej udziały w 23 koncesjach na poszukiwanie lub wydobycie węglowodorów w Polsce (poszukiwania), Bułgarii (poszukiwania), Rumunii (poszukiwania i wydobycie) i na Słowacji (poszukiwanie).
_ W perspektywie krótkoterminowej bardzo obiecujące jest złoże Siekierki położone w obszarach koncesyjnych Poznań Wschód i Poznań Północ. Występowanie gazu na tym obszarze potwierdził test przeprowadzony w wierceniu pionowym Trzek-1, na terenie gminy Kostrzyń na wschód od Poznania _ - czytamy dalej. Obecnie Aurelian analizuje dane z trójwymiarowych badań sejsmicznych (3D), wykonanych w obszarze struktury Siekierki w pierwszej połowie br., w celu wskazania lokalizacji dla dalszych, komercyjnych odwiertów, w tym również odwiertów poziomych. Wyniki badań spodziewane są na początku 2009 roku.
W 2010 roku Aurelian planuje testy produkcyjne, natomiast w 2011 gaz ma trafić na rynek. Jak wynika z raportu opracowanego przez niezależnego audytora - RPS Energy, po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych w 2013 roku, wydobycie ze złoża Siekierki szacuje się na poziomie 700 mln m sześc. rocznie, co daje obecnie ok. 15-proc. udział w krajowym wydobyciu i ok. 5% rocznej konsumpcji gazu w Polsce. Szacuje się, że złoże będzie eksploatowane przez minimum kolejnych 15 lat.
W lipcu Aurelian Oil & Gas informował, że chce zainwestować w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat kilkaset milionów euro w poszukiwania i wydobycie gazu i ropy naftowej, w tym 300-400 mln euro na obszarze Wielkopolski.