Warszawa, 08.12.2016 (ISBnews/ Superfund TFI)
- Ostatnie miesiące na rynku pszenicy dla wielu inwestorów mogły być frustrujące. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych już od sierpnia tkwią w konsolidacji. Od dołu jest ona ograniczana poziomem 3,89-3,90 USD za buszel, wyznaczającym jednocześnie tegoroczne minimum cenowe na tym rynku. Z kolei od góry barierę konsolidacji stanowi rejon 4,25-4,27 USD za buszel, który był już kilkukrotnie testowany.
Uparte poruszanie się notowań pszenicy na relatywnie niskich poziomach to efekt sytuacji fundamentalnej na tym rynku. Globalna podaż pszenicy jest duża i jest ona rezultatem udanych zbiorów w różnych częściach świata. Tegoroczne żniwa były obfite m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz Rosji.
W ostatnich dniach pojawiły się także oczekiwania dużej produkcji pszenicy w Australii - kraj ten, będący czwartym największym eksporterem pszenicy na świecie, podniósł prognozy wewnętrznej produkcji tego zboża w sezonie 2016/2017 o ponad 16% ze względu na wyjątkowo dobre warunki pogodowe, sprzyjające rolnikom w tym kraju. ABARES (Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences) podało, że w tym sezonie australijska produkcja pszenicy wyniesie 32,64 mln ton, co byłoby rekordowym wynikiem (poprzedni rekord padł w sezonie 2011/2012 i wyniósł 29,6 mln ton).
Dodatkowo, prognozy zbiorów pszenicy podniosła także Kanada. Tamtejszy Statscan we wtorek wyliczył, że w sezonie 2016/2017 kanadyjska produkcja pszenicy wyniesie 31,7 mln ton. To o 15% więcej niż wyniosła ona w poprzednim sezonie, a także więcej niż oczekiwano na rynku (30,7 mln ton). Kanada odpowiada za około 5% globalnej produkcji pszenicy - nie jest więc jednym z największych graczy na tym rynku. Jednak wzrost produkcji tego zboża w tym kraju jest kolejną kwestią przyczyniającą się do dużej globalnej podaży pszenicy i, tym samym, generującym presję na utrzymywanie się niskich cen.
Obecnie inwestorzy na rynku pszenicy wyczekują piątkowego raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w którym podane zostaną najnowsze wyliczenia i prognozy dotyczące rynku zbóż w USA i na świecie.
Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI