Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CMS: Wartość M&A w Polsce wzrosła o 78% r/r do 11,2 mld euro w 2016 r.

0
Podziel się:
CMS: Wartość M&A w Polsce wzrosła o 78% r/r do 11,2 mld euro w 2016 r.

Liczba przejęć w Polsce wyniosła w ub.r. 279 (spadek o prawie 20% r/r), a ich wartość zwiększyła się o 78% r/r i wyniosła 11,2 mld euro, wynika z raportu kancelarii CMS "Emerging Europe M&A Outlook 2016/2017", przygotowanego we współpracy z EMIS.

"Obecny rok na rynku transakcyjnym raczej nie będzie znacząco odbiegał od poprzedniego. Spodziewałbym się, że tak duże transakcje, jak sprzedaż Allegro czy aktywów SAB Miller już się nie powtórzą, za to możemy mieć do czynienia z nieco większą liczbą mniejszych przejęć. Wśród dużych M&A ponownie może pojawić się oferta sprzedaży P4 - spółki, która może skutecznie przyciągnąć największe zagraniczne fundusze. Szansę na duże transakcje w kolejnych miesiącach daje także oferta sprzedaży sieci Żabka przez Mid Europa Partners, która może okazać się historycznie największym wyjściem funduszu private equity z Polski" - powiedział partner współzarządzający Departamentem Transakcji i Prawa Spółek Dariusz Greszta, cytowany w komunikacie.

W ostatnim roku, 1/5 z dwudziestu największych M&A zawartych w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczyła polskich aktywów (sprzedaż aktywów SAB Millera i UniCredit, sprzedaż Allegro oraz części biznesu Multimedia Polska), podano także.

"Wydaje się, że kolejne miesiące nie przyniosą już w Polsce tak wielu mega transakcji, jak ostatni rok, niemniej można spodziewać się dużej aktywności w nieco niższym segmencie rynku, obejmującym transakcje o wartości do 100 mln euro" - dodał Greszta.

Najwięcej transakcji zawieranych w ostatnich 12 miesiącach w Polsce miało miejsce w sektorze nieruchomościowym (71 transakcji, czyli 25% wszystkich M&A), produkcyjnym (ok.14%), usługowym oraz telekomunikacyjnym i IT (po ok. 11%), podano także.

"Na polskim rynku kolejne miesiące mogą przynieść aktywność w obszarze e-commerce, telekomunikacji oraz w sektorze dóbr szybkozbywalnych, czyli FMCG, a także w tych branżach, które są mniej podatne na wahania w polskiej gospodarce i najmniej zależne od zmian w otoczeniu regulacyjnym. Z drugiej strony, obecny trend zmierzający do odwrócenia skutków przeprowadzanych w ostatnich latach w Polsce prywatyzacji i dążenie do wykupu przez państwo aktywów w branżach uznawanych za strategiczne, w tym w energetyce i sektorze finansowym, może przełożyć się na krótkoterminowy wzrost aktywności M&A w tych sektorach" - powiedział Greszta.

Spośród krajów regionu, spółki z Rosji (575 transakcji), Czech (159), Polski (146) i Turcji (112) najczęściej angażowały się w fuzje i przejęcia w naszym regionie. Jedynie spółki z Czech zwiększyły aktywność zarówno pod względem liczby, jak i wartości M&A, stając się drugim lokalnym inwestorem w regionie z przejęciami o wartości 4 mld euro, podano także.

"W Polsce i w naszym regionie można znaleźć wiele ciekawych spółek, które osiągnęły już odpowiednią skalę biznesu, aby zarówno przyciągać globalnych inwestorów - o ile, oczywiście, właściciele wystawią je na sprzedaż - jak i dokonywać przejęć za granicą. Dobrze przeprowadzona transakcja M&A stanowi najskuteczniejszy sposób na ekspansję międzynarodową. Atutem jest w tym przypadku możliwość wykorzystania dotychczasowego potencjału i marki zagranicznego przedsiębiorstwa, a także istniejącej bazy klientów" - powiedział partner współzarządzający Departamentem Transakcji i Prawa Spółek Marek Sawicki, również cytowany w komunikacie.

W 2016 r. odnotowaliśmy ponad dwukrotny wzrost wartości M&A dokonywanych przez spółki z polskim kapitałem - do 3,8 mld euro, z czego 2,5 mln euro przypadło na zakup aktywów Unicredit przez PZU, podano także.

"Rok 2016 na rynku transakcyjnym wyróżniał się rosnącą dominacją graczy azjatyckich, w szczególności z Chin. Rosnące zainteresowanie Chin naszą częścią Europy jest zjawiskiem relatywnie nowym, które może przybierać na sile w kolejnych latach" - powiedział partner z zespołu transakcyjnego Radivoje Petrikic, cytowany w komunikacie.

Przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Chin dwukrotnie zwiększyli zaangażowanie w naszym regionie w porównaniu do ubiegłego roku, decydując się na transakcje o wartości odpowiednio 5,2 mld euro oraz 4,4 mld euro. Na polskim rynku byliśmy świadkami takich przejęć jak nabycie spółki Novago przez China Everbright International za 123 mln euro czy zakupu przez inwestorów brytyjskich Allegro za prawie 3 mld euro przez Cinven, Permira Avisers oraz Mid Europa Partners oraz części Multimedia Polska przez Liberty Global za 690 mln euro, podano również.

"Z kolei wartość amerykańskich M&A w regionie spadła o 2/3 w porównaniu z rokiem 2015, do 1,5 mld euro. Z 88 transakcjami Stany Zjednoczone pozostały jednak największym inwestorem zagranicznym w regionie pod względem liczby zawieranych M&A. Wśród graczy z Unii Europejskiej największą aktywność w regionie wykazały: Wielka Brytania (75 przejęć), Niemcy (66), Francja (46) i Austria (37)" - czytamy dalej w komunikacie.

Raport "Emerging Europe M&A Report 2016/2017" obejmuje 15 rynków Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Republikę Czeską, Węgry, Czarnogórę, Polskę, Rumunię, Rosję, Serbię, Słowację, Słowenię, Turcję i Ukrainę. Zestawienie uwzględnia transakcje o wartości powyżej miliona USD ogłoszone w 2016 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)