Grupa Azoty oficjalnie rozpoczęła budowę drugiej instalacji granulacji mechanicznej nawozów w Tarnowie - podało Ministerstwo Skarbu Państwa. Koszt budowy to ponad 140 milionów złotych.
W ramach realizowanego w Tarnowie programu inwestycyjnego, Grupa Azoty poprawi także zdolność produkcji amoniaku oraz zbuduje magazyn nawozów.
"Miliard złotych, który jest w Tarnowie inwestowany, to duża skala. Pokazuje wartość pracy zarządu skonsolidowanej Grupy Azoty i potwierdza dobrze obrany kierunek rozwoju. Cieszę się, że grupa chce się rozwijać nie tylko przez produkcję, ale także innowacje, badania i rozwój nowych technologii, które mogą zmieniać nie tylko samą spółkę i jej produkty, ale wspierać rozwój szeroko pojmowanej gospodarki" - powiedział minister skarbu Andrzej Czerwiński, cytowany w komunikacie.
Projekt w Tarnowie realizowany jest w ramach programu inwestycyjnego Grupy Azoty wartego ponad 7 miliardów złotych.
- Każda ze spółek Grupy Azoty będzie się rozwijać równomiernie, każda z nich jest równie ważna w naszej strategii. Nasz program inwestycji w grupie o łącznej wartości ponad 7 mld zł, który już realizujemy, jest rozłożony równomiernie i wzmacnia grupę, jak i poszczególne spółki. Co ważne, znaczącym komponentem tego programu są badania i rozwój, oraz projekty innowacyjne - powiedział prezes grupy Paweł Jarczewski.
Kurs akcji Grupy Azoty w ostatnich trzech miesiącach src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1427891000&de=1435762860&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=ATT&colors%5B0%5D=%231f5bac&fg=1&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1&rl=1"/>
Budowa instalacji zostanie sfinansowana ze środków własnych i kredytu bankowego. Projekt jest kontynuacją obrony pozycji konkurencyjności firmy na rynku saletrzaku rozpoczętej w latach 2006-2009 przez budowę pierwszej takiej instalacji. Budowa drugiej instalacji rozpoczęła się w drugim kwartale 2014 r., a przewidywana data jej ukończenia to koniec 2016 r.
Jak zapowiada spółka, nowa instalacja pozwoli na optymalizację asortymentu nawozów, podwyższenie wartości produkowanego siarczanu amonu, dwukrotnie zwiększy zdolności produkcyjne Saletrosanu i innych nawozów granulowanych mechanicznie. Umożliwi także stopniowe odejście od produkcji na instalacji pochodzącej z lat 60.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.