Intel zainaugurował działalność centrum kompetencyjnego w dziedzinie tworzenia kompilatorów (Compiler Center of Excellence) w Gdańsku. Ośrodek stanie się centrum innowacji w zakresie kompilatorów, przyśpieszając tym samym rozwój technologii przyszłości, takich jak Sztuczna Inteligencja (AI) oraz Zaawansowane Systemy Wsparcia Kierowcy (ADAS), a także rozwiązań klasy korporacyjnej, superkomputerów i sieci 5G, poinformował wiceprezes firmy Intel Bill Savage.
,,Niezmiernie cieszę się, że zespół Intela zajmujący się kompilatorami trafia do Polski. To miejsce, w którym możemy liczyć na współpracę wielu utalentowanych specjalistów w dziedzinie oprogramowania. Wszystkich projektantów kompilatorów z tego regionu Europy, którzy chcieliby pracować nad rozwojem jednego z najnowocześniejszych na rynku narzędzi, zapraszam do naszego zespołu w Gdańsku" - powiedział Savage, cytowany w komunikacie.
,,Kompilatory, czyli zaawansowany rodzaj oprogramowania tworzony przez firmę Intel, to narzędzia zapewniające rekordowe wskaźniki wydajności wielu platform Intela. To efekt zastosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, takich jak transformacja pętli, zrównoleglanie, wektoryzacja i optymalizacja kodu. Specjaliści Intela biorą aktywny udział w opracowywaniu istotnych standardów branżowych (dotyczących języków C, C++ i Fortran, interfejsu OpenMP oraz środowiska OpenCL), współpracując przy tym z wieloma kluczowymi partnerami" - czytamy w komunikacie.
Zespół odpowiedzialny za tworzenie kompilatorów jest także jednym z głównych uczestników projektów Open Source, takich jak LLVM, GCC i Android NDK. Kompilatory firmy Intel pozwalają tworzyć całe środowisko oprogramowania, a także wprowadzać nowe rozwiązania w newralgicznych dla działalności przedsiębiorstw technologiach, np. systemach klasy korporacyjnej, superkomputerowych ośrodkach obliczeniowych i sieciach 5G, jak również w konstrukcji pojazdów autonomicznych i systemów sztucznej inteligencji, podano również.
,,Intel planuje rozszerzać zakres działalności ośrodka i w związku z tym poszukuje specjalistów w dziedzinie kompilatorów i oprogramowania z terenu całej Europy Wschodniej. Ponadto Intel planuje nawiązanie współpracy z lokalnymi uczelniami, co pozwoli na przełożenie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej centrum na zajęcia akademickie, praktyki oraz szkołę letnią" - czytamy dalej.
Centrum kompetencyjne będzie działać w siedzibie Intela w Gdańsku, jednym z największych europejskich ośrodków badawczo-rozwojowych, zatrudniającym obecnie ponad 1800 pracowników, podkreślono także.
Intel to czołowy globalny koncern technologiczny.