Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MOL i PKN Orlen podpisały list intencyjny o współpracy

0
Podziel się:

PKN Orlen i MOL podpisały w czwartek w obecności premierów Polski i Węgier list intencyjny w sprawie współpracy w ramach sektora naftowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Premier Leszek Miller uznał podpisane porozumienie za początek prac nad tworzeniem środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego.

"Podpisana umowa między PKN i MOL inicjuje prace nad środkowoeuropejskim koncernem paliwowym. Proces tworzenia tego koncernu jest ważnym elementem strategii i wiąże się z przygotowaniem zarówno polskiego jak i węgierskiego sektora paliwowego do konkurencji na rynku europejskim" - powiedział Miller.

"Strony podzielają pogląd, że współpraca pozwoli zarówno MOL-owi jak i Orlenowi odnieść korzyści wynikające z efektów synergii oraz że mogłaby stworzyć możliwość bardziej efektywnego konkurowania z wiodącymi firmami działającymi w sektorze naftowym" - powiedział prezes PKN Zbigniew Wróbel po podpisaniu porozumienia.

Porozumienie przewiduje, iż w początkowym okresie prowadzone będą na zasadzie wyłączności konsultacje pomiędzy MOL-em i Orlenem co do warunków możliwej współpracy.

Strony uzgodniły również, iż powołają zespoły robocze, aby ocenić możliwości realizacji dalszych ewentualnych inicjatyw w zakresie współpracy. Zespoły miałyby zaproponować dalsze potencjalne formy współpracy oraz harmonogram realizacji podjętych inicjatyw.

Zdaniem prezesa Wróbla w ciągu najbliższych kilku miesięcy PKN i MOL zakończą wstępne negocjacje i analizy, aby odpowiedzieć na pytanie, czy pogłębienie współpracy firm doprowadzi do zwiększenia wartości obu spółek.

"Obu firmom zależy na nadaniu temu procesowi tempa, aczkolwiek jest wiele problemów do pokonania. Przez najbliższe kilka miesięcy od podpisania tego porozumienia zostanie uzgodnione, czy współpraca spółek przyniesie dodatkowe korzyści dla akcjonariuszy" - powiedział dziennikarzom Wróbel.

Okres wstępnych negocjacji ma pomóc w wypracowaniu najkorzystniejszych z punktu widzenia obu firm form przyszłej współpracy.

"Potencjalna współpraca może obejmować wolę realizacji wzajemnego nabycia przez każdą ze stron od 10 do 15 proc. akcji drugiej strony" - napisano we wspólnym komunikacie obu spółek.

Obie strony przewidują również możliwość powołania spółki, której celem byłaby realizacja wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, w tym wspólnych inwestycji.

Spółka ta następnie po dokonaniu dodatkowych analiz może być wykorzystana jako wehikuł do zarządzania wybranymi segmentami aktywów obu stron" - napisano w komunikacie.

"W tym porozumieniu mówimy o tym, jak myślimy o wspólnej przyszłości, jak możemy zwiększyć wartość spółek dla naszych akcjonariuszy. Gdy przeprowadzimy głębokie analizy, osiągniemy całkowite porozumienie i szeroką współpracę będziemy mogli zapewnić naszym udziałowcom naprawdę duże zyski. To,w jakiej to będzie strukturze,zależy od analiz ekonomicznych" - powiedział Zsolt Hernadi, prezes MOL-u.

Po konferencji z okazji podpisania listu intencyjnego między PKN i MOL-em minister skarbu Piotr Czyżewski powiedział dziennikarzom, że decyzja co do ewentualnego wyjścia Skarbu Państwa z akcjonariatu PKN zostanie podjęta po przedstawieniu resortowi zamierzeń obu spółek.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)