Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MOL potwierdził chęć wzięcia udziału w prywatyzacji PKN Orlen

0
Podziel się:

Węgierski koncern paliwowy MOL potwierdził chęć wzięcia udziału w prywatyzacji PKN Orlen SA. Koncern przekazał resortowi skarbu list intencyjny w tej sprawie

- poinformował w czwartek Gyorgy Mosonyi, dyrektor generalny MOL.

'MOL poinformował już Ministerstwo Skarbu Państwa o chęci wzięcia udziału w prywatyzacji PKN Orlen w liście intencyjnym. Teraz oczekujemy dodatkowych informacji' - powiedział Mosonyi.

W zeszłym tygodniu źródło poinformowało PAP, że MOL złożył w MSP list intencyjny wyrażający zainteresowanie zakupem do 18 proc. PKN Orlen, jakie w tym roku planuje sprzedać zależna od Skarbu Państwa Nafta Polska SA.

Jednocześnie Węgrzy wykluczają możliwość wrogiego przejęcia PKN Orlen SA przez zakup jego akcji na giełdzie.

'Wykluczmy tzw. wrogie przejęcie PKN Orlen, które polegałoby na wykupie akcji przez giełdę. Jesteśmy zainteresowani rozwojem partnerskich stosunków z PKN Orlen' - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Zoltan Aldott, główny strateg MOL.

72 proc. akcji PKN Orlen notowanych jest na giełdach w Warszawie i Londynie, a analitycy uważają, że ze względu na dużą płynność jest on atrakcyjną spółką do wrogiego przejęcia.

Rynek kilkakrotnie w ciągu ostatniego roku obiegały pogłoski o możliwości wrogiego przejęcia PKN Orlen, a prasa spekulowała na temat zaangażowania się w tej firmie rosyjskich konglomeratów paliwowych.

Jednak statut PKN nie pozwala jednemu akcjonariuszowi wykonywać więcej głosów na WZA niż 10 proc.

PKN Orlen nie skomentował informacji podanych przez MOL.

MOL podał też w czwartek, że podtrzymuje ofertę zakupu 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej SA, mimo że Rotch Energy ma do 9 lipca wyłączność na negocjacje z reprezentującą Skarb Państwa Naftą Polską.

'Jesteśmy ciągle gotowi do rozmów z Naftą Polską w sprawie zakupu do 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej. Wprawdzie nie dostaliśmy wyłączności, ale gdyby negocjacje z Rotch Energy nie zakończyły się powodzeniem, to jesteśmy gotowi wrócić do stołu i wznowić rozmowy' - powiedział Aldott.

Podkreślił, że MOL jest przygotowany na sfinansowanie nowych zakupów. 'Zarząd MOL chce jak najszybciej sprzedać dział zajmujący się obrotem i sprzedażą gazu ziemnego. Obecnie prowadzimy negocjacje w tej sprawie, są one poważnie zaawansowane' - powiedział.

Dodał, że kolejnym źródłem pozyskania funduszy mogłoby być przeprowadzenie nowej emisji akcji i podniesienie kapitału spółki o 25 proc. Podkreślił, że zarząd dostał już pozwolenie akcjonariuszy na taką operację.

'Oceniamy, że z nowej emisji moglibyśmy otrzymać około 1 mld USD' - ujawnił.

Zysk węgierskiego koncernu paliwowego MOL przed opodatkowaniem spadł w 2000 roku o 34,5 proc. do 22,6 mld forintów (około 80 mln USD).

MOL jest największym producentem paliw płynnych na Węgrzech. Jest akcjonariuszem rafinerii Duna i Tisza o zdolnościach przerobowych odpowiednio 8 i 3 mln ton rocznie.

Koncern kupił w 2000 roku 36,2 proc. akcji spółki Slovnaft, która jest właścicielem rafinerii w Bratysławie, mogącej przerobić 5,5 mln ton ropy naftowej.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)