Liczba działających w Polsce szpitali niepublicznych sięga obecnie ok. 560. Spośród nich ok. 19% nie miało podpisanego kontraktu z NFZ na leczenie szpitalne w 2015 r., podało PMR.
"Spośród szpitali przeanalizowanych przez PMR, w 2015 r. tylko około 19% nie miało podpisanego kontraktu z NFZ na leczenie szpitalne. Odsetek szpitali posiadających kontrakt z NFZ wahał się od 67% w województwie mazowieckim do 92% w województwach łódzkim i opolskim oraz 100% w województwie kujawsko-pomorskim" - czytamy w komunikacie.
Jak wynika z raportu PMR pt. "Rynek szpitali niepublicznych w Polsce 2015. Analiza porównawcza województw i perspektywy rozwoju", w Polsce działa około 560 niepublicznych szpitali liczących 5 łóżek i więcej, wyłączając szpitale o charakterze wyłącznie uzdrowiskowym, rehabilitacyjnym, sanatoryjnym, opiekuńczym, leczenia uzależnień, nefrologicznym itp. Liczba placówek wzrosła w porównaniu ze styczniem 2014 r., co wynikało z otwierania nowych placówek, wzrostu liczby łóżek do pięciu i więcej w istniejących placówkach oraz przekształceń własnościowych.
"Łączna wartość kontraktów na leczenie szpitalne w szpitalach niepublicznych w Polsce w 2015 r. wyniosła blisko 6,3 mld zł (dla porównania w 2013 r. było to 5,6 mld zł)" - podało PMR.
Jak zauważa PMR, kontrakty na leczenie szpitalne na 2015 r. były aneksowane, bez podpisywania nowych umów. Oznacza to, że zablokowana została możliwość wejścia nowych podmiotów na rynek świadczeń finansowanych przez NFZ.