Prairie Mining Limited prowadzi "zaawansowane rozmowy" na temat pozyskania dla budowanej w woj. lubelskim kopalni węgla kamiennego Jan Karski finansowania z chińskich banków, poinformował wiceprezes PD Co. (polskiej spółki Prairie) Artur Kluczny. Według niego, z Chin będzie pochodzić "znakomita większość" środków na budowę kopalni.
Wcześniej, w listopadzie br., Prairie zawarła umowę strategicznej współpracy ze spółką CC5C, należącą do China Coal, ws. budowy kopalni. Jak wyjaśnił Kluczny, będzie to jednak wyłącznie partner biznesowy, a nie kapitałowy.
"Nasze wstępne studium wykonalności zostało w pełni zaakceptowane przez chińskich partnerów [CC5C] i teraz będziemy pracować nad studium ostatecznym - bankowym, takim, które będzie 'strawne' dla banków chińskich. Chodzi o dopasowanie dokumentacji do pojęć banków chińskich. Prowadzimy z nimi już zaawansowane rozmowy, w przyszłym tygodniu nasz zespół techniczny wybiera się do Pekinu, żeby pracować nad transpozycją PFS-u w BFS. Zakładamy, że te prace potrwają pół roku" - powiedział Kluczny podczas spotkania prasowego.
"Znakomita większość kosztów budowy zostanie pokryta z finansowania chińskiego. To zostanie uzupełnione pakietem finansowym przygotowanym w kraju. Rozmawiamy w tej chwili z dużym, międzynarodowym bankiem, który już zadeklarował swą gotowość do bycia liderem grupy banków, które by to finansowanie uzupełniły" - kontynuował.
Poinformował także, że "sprawa jest otwarta", jeżeli chodzi o inne komponenty finansowe tego projektu.
"Bardzo mocno rozważamy również udział odbiorów off-take. To będzie zależeć od sytuacji rynkowej" - wyjaśnił, dodając, że mogliby oni mieć 5-20% udziałów w kapitale zakładowym.
Kluczny podtrzymał, że w połowie 2017 r. spółka powinna mieć pełną dokumentację niezbędną do wystąpienia do Ministerstwa Środowiska o przyznanie koncesji wydobywczej. Zakłada, że "oczekiwanie na koncesję nie zajmie więcej niż 6-8 miesięcy", co pozwoli na rozpoczęcie budowy kopalni w 2018 r.
Prairie Mining Limited jest spółką eksploracyjno-wydobywczą realizującą projekt w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka zakończyła program rozpoznawczy, a dokumentacja geologiczna sporządzona przez spółkę została zatwierdzona przez Ministra Środowiska. Tym samym Prairie uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW we wrześniu 2015 r.