Opublikowany projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości, który ma uregulować funkcjonowanie tzw. REIT-ów w Polsce, zakłada m.in., że będą to spółki, których akcje zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym w Polsce, wypracowują nie mniej niż 70% przychodów netto z najmu i przeznaczają na dywidendę nie mniej niż 90% zysku. Zakłada również eliminację podwójnego opodatkowania dochodów i przychodów związanych z najmem nieruchomości. Projekt został obecnie skierowany do konsultacji.
"Ustawa ma przede wszystkim na celu zwiększenie atrakcyjności podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem oraz zwiększenie zaangażowania krajowego kapitału prywatnego na tym rynku" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
W jego świetle "spółką rynku wynajmu nieruchomości jest spółka publiczna [...] mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku której łącznie spełnione są następujące warunki:
1) kapitał zakładowy jest nie niższy niż 60 000 000 zł;
2) czas trwania jest nieoznaczony;
3) akcje zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
4) nie mniej niż 70% wartości bilansowej aktywów stanowią nieruchomości, udziały lub akcje spółek zależnych [...] oraz akcje innych spółek rynku wynajmu nieruchomości;
5) nie mniej niż 70% przychodów netto ze sprzedaży pochodzi z najmu nieruchomości lub ich części, lub z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części;
6) wartość bilansowa zobowiązań nie przekracza 70% wartości bilansowej aktywów;
7) nie mniej niż 90% zysku [...] jest wypłacanych akcjonariuszom w formie dywidendy w każdym roku obrotowym, albo jeżeli zysk [...] nie został wypłacony akcjonariuszom w formie dywidendy, zostanie przeznaczony na nabycie innych nieruchomości lub ich części, lub udziałów lub akcji stanowiących nie mniej niż 95% udziału w kapitale zakładowym spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki komandytowo akcyjnej, w przypadku której nie mniej niż 70% wartości bilansowej aktywów stanowią nieruchomości;
8) przychody z najmu nieruchomości lub ich części są uzyskiwane z najmu co najmniej trzech nieruchomości lub ich części" - czytamy w projekcie.
W uzasadnieniu czytamy, że polski rynek wynajmu nieruchomości komercyjnych zdominowany jest przez podmioty zagraniczne. Podmioty te często korzystają z preferencji, przyznawanych przez prawodawstwo krajów ich siedziby, a związanych ze szczególnym statusem podatkowym, jako tzw. spółki typu REIT (Real Estate Investment Trust, REIT).
"Jako że w Polsce brak analogicznych rozwiązań, uzasadnione jest przypuszczenie, iż wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji o podobnym charakterze umożliwi usunięcie słabości krajowego rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych - dominacji inwestorów zagranicznych i braku zaangażowania inwestorów detalicznych. Zmiana tego stanu pozwoliłaby na osiągnięcie pośrednich celów długoterminowych, jak upowszechnienie inwestycji na rynku nieruchomości, w szczególności wśród inwestorów indywidualnych" - podkreślono.
Jak podkreślono w uzasadnieniu, istotę wprowadzanego szczególnego statusu spółek rynku wynajmu nieruchomości, jako spółek prowadzących działalność na rynku nieruchomości komercyjnych, stanowi zwolnienie podatkowe, które zmierza do eliminacji podwójnego opodatkowania dochodów i przychodów związanych z najmem nieruchomości - na poziomie spółki jako właściciela nieruchomości oraz na poziomie osoby fizycznej jako akcjonariusza.
Ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.