Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RN Orlenu zajmie się nieprawidłowościami w spółce

0
Podziel się:

Na czwartkowym posiedzeniu rada nadzorcza Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA zapozna się z raportami audytorów, które miały wyjaśnić zarzuty o niegospodarność i niewłaściwe zarządzanie spółką.

W planach posiedzenia jest też punkt dotyczący zmian w składzie zarządu. Źródła podają, że na posiedzeniu może dojść do próby odwołania prezesa zarządu PKN Orlen Zbigniewa Wróbla. Jedno z nich poinformowało, że to prezes Wróbel złożył wniosek o rozszerzenie składu zarządu.

Rada nadzorcza ma też zająć się sprawą przecieku do mediów informacji o anulowaniu przetargu na kupno Rafinerii Gdańskiej (obecnie Grupy Lotos)
, w którym wyłączność miało konsorcjum PKN.

Przedstawiciele resortu skarbu nie chcieli w środę komentować doniesień prasowych o nieprawidłowościach w PKN, ani jakie jest stanowisko resortu w sprawie możliwości odwołania prezesa Wróbla.

W poniedziałek minister skarbu powiedział, że skład rady nadzorczej PKN Orlen prawdopodobnie nie zostanie zmieniony.

"Uważam, że one (zmiany w zarządzie) nie są możliwe na tym etapie, jeżeli rada nadzorcza dostała dzień, czy dwa dni temu dokumenty (wyniki audytu) do ręki i nawet nie zebrała się na jednym posiedzeniu (...). Szczerze mówiąc dziwi mnie składanie wniosków o zmiany kadrowe" - powiedział dziennikarzom we wtorek minister Czyżewski.

Dodał, że spodziewa się, iż po tym posiedzeniu dostanie od swojego przedstawiciela informację, jak rada nadzorcza ocenia wyniki wewnętrznego audytu.

Opinię ministra podzielają analitycy. Dodają oni, że spółce nie służy atmosfera niepokoju i doniesień prasowych na temat niegospodarności i władze spółki powinny zrobić wszystko, aby tę sytuację ustabilizować.

Zdaniem Sebastiana Słomki z BDM PKO BP, sygnały płynące z Ministerstwa Skarbu Państwa sugerują, że jeśli dojdzie do zmian w zarządzie, to prawdopodobnie stanie się tak dopiero na styczniowym posiedzeniu rady nadzorczej.

Analitycy mówią jednocześnie, że kluczowym dla długoterminowego postrzegania spółki przez inwestorów giełdowych będą przede wszystkim wyniki finansowe i efekty programu oszczędnościowego.

Ich zdaniem w najbliższej perspektywie spółka będzie zachowywać się słabiej od rynku giełdowego, a to za sprawą wprowadzenia do obrotu w środę ponad 7,5 mln akcji pracowniczych.

W środę na zamknięciu warszawskiej giełdy kurs akcji PKN zniżkował o 1,67 proc. do 23,60 zł, podczas gdy indeks WIG 20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek notowanych na GPW, zniżkował o 0,42 proc. do 1.539,32 pkt.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)