Liczba spraw rozpatrzonych przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (SA KIG) wyniosła w 2015 r. blisko 300, a wartość przedmiotu sporów przekroczyła 500 mln zł, poinformował prezes Marek Furtek. Najwięcej spraw dotyczyło kontraktów budowlanych i obrotu handlowego.
"W ubiegłym roku łączna wartość przedmiotów sporu spraw rozstrzygniętych przed naszym sądem wzrosła aż dwukrotnie w porównaniu z 2014 r. Mam nadzieję, że w tym roku trend ten się utrzyma. Obecnie w SA KIG na różnym etapie rozpatrywanych jest ponad 300 spraw" - powiedział Furtek, cytowany w komunikacie.
Sprawy rozstrzygane przed SA KIG w ubiegłym roku dotyczyły najczęściej kontraktów budowlanych (ok. 70 spraw), najmu i dzierżawy (ok. 60 spraw), umowy sprzedaży, agencji, komisu bądź obrotu handlowego (ok. 70 spraw). Ponad 80% stanowiły sprawy z udziałem podmiotów krajowych, a pozostałe 20% to sprawy z udziałem kapitału zagranicznego. W porównaniu z ubiegłymi latami, liczba spraw z udziałem polskich firm wzrosła o kilka procent, podał także sąd.
Sąd Arbitrażowy przy KIG wraz z początkiem 2015 roku wprowadził nowy regulamin arbitrażowy. Jest on odpowiedzią na zmiany w prawie i w praktyce arbitrażowej, zachodzące w Polsce i na świecie, a także na nowe oczekiwania użytkowników arbitrażu.
"Nowy regulamin arbitrażowy sprawdza się w praktyce - wzrosło znaczenie udziału stron w kształtowaniu postępowania, znacznie skrócił czas rozpoznawania spraw przez wymóg wydania wyroku kończącego w sprawie do 9 miesięcy od czasu wniesienia pozwu. Dla stron sporu to m.in. szybkość prowadzonego postępowania jest szczególnie istotna" - podsumował prezes.
Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie powołany został 1 stycznia 1950 roku i funkcjonował pod nazwą Kolegium Arbitrów przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego, jako niezależna jednostka powołana do rozstrzygania sporów wynikających z międzynarodowych stosunków handlowych. Od 1990 roku Sąd Arbitrażowy kontynuuje swoją działalność w ramach Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. SA KIG jest członkiem i jednym z założycieli Międzynarodowej Federacji Instytucji Arbitrażu Handlowego, członkiem Międzynarodowej Rady do Spraw Arbitrażu Handlowego, członkiem Europejskiej Grupy Arbitrażowej, Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w Paryżu oraz Komitetu Specjalnego przy Europejskiej Komisji Gospodarczej w Genewie.