Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SES EnCoal Energy pracuje nad 4 projektami zgazowania węgla w Polsce

2
Podziel się:

SES EnCoal Energy prowadzi cztery zaawansowane projekty zastosowania opracowanej przez Synthesis Energy Systems (SES) technologii zgazowania węgla SGT w Polsce, poinformowali przedstawiciele spółek.

SES EnCoal Energy pracuje nad 4 projektami zgazowania węgla w Polsce

"Pracujemy nad około czterema projektami in Polsce, niektóre z nich są na etapie negocjacji komercyjnych, ale to dopiero początek. Widzimy szanse na znaczącą obecność" - powiedział wiceprezes SES Robert W. Rigdon podczas konferencji prasowej.

Wskazał, że w pierwszej kolejności spółka prawdopodobnie zaangażuje się w projekty, w których będzie dostawcą technologii, jednak docelowo jest zainteresowana zaangażowaniem kapitałowym, podobnie jak na pozostałych rynkach, na których jest obecna.

Obecnie rozważane są projekty zarówno związane z energetyką, jak i z sektorem chemicznym. Koszty projektów grupy na świecie wahają się pomiędzy ok. 35 mln USD and nawet 1 mld USD. Formuła finansowania różni się w zależności od projektu.

"W Polsce koszt pojedynczego projektu to prawdopodobnie będzie od ok. 200 mln USD do 600-700 mln USD w przypadku tych pierwszych rozważanych" - dodał Rigdon.

Wskazał, że problemem nie jest skalowalność i technologia mogłaby być wykorzystana do budowy boku nawet 500 MW, ale spółka chce w pierwszej kolejności zaangażować się w projekty małej skali.

SES EnCoal Energy ma podpisany list intencyjny z Tauronem Wytwarzanie, który może być zainteresowany modernizacją jednego ze swoich bloków energetycznych z wykorzystaniem technologii SGT. Tauron nawiązał też współpracę w tej kwestii z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW).

"Prace idą i studia są zaawansowane, ale w jakim tempie zostanie podjęta decyzja. to już są decyzje samego szczytu. To, co wiemy, to że w tym roku powinny w zasadzie być skończone pierwsze prace projektowe, które będą potrzebne do pozwolenia na budowę" - powiedział wiceprezes SES EnCoal Energy Wojciech Książkiewicz.

"Dwa projekty, nad którymi pracujemy są związane z gazem jako paliwem, a dwa z użyciem syngazu do produkcji chemicznej - nie wiemy jeszcze, jakiej, ale najprawdopodobniej do wytwarzania metanolu" - wskazał także.

Wartość projektów gazowych to ok. 300-400 mln zł w zależności od czystości gazu, z kolei chemicznych to ok. 1 mld zł.

Spółka rozmawia także w sprawie potencjalnych projektów związanych z dostarczaniem gazu dla hut.

"Ta technologia przetwarza paliwa niskokaloryczne, stąd wchodzi sprawa logistyki. Interesują nas mniejsze projekty, ale takie, gdzie w promieniu 20-30 km dostępne jest paliwo, które nas interesuje" - powiedział Książkiewicz.

Technologia SGT opiera się na procesie zgazowania U-GAS, rozwijanym przez amerykański Gas Technology Institute. Zgazowanie jest procesem częściowego utleniania, który przekształca złożone węglowodory (takie jak paliwa kopalne), poprzez reakcję termodynamiczną z tlenem i parą wodną, w gaz syntezowy, który jest mieszaniną wodoru i tlenku węgla (tzw. syngas) i może być wykorzystywany do produkcji paliw, energii i związków chemicznych. SGT umożliwia wykorzystanie jako paliwa zanieczyszczonych materiałów węglowych składowanych obecnie na hałdach i w osadnikach mułów węglowych.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat spółka SES wybudowała w Chinach pięć komercyjnych zakładów do produkcji metanolu i paliw gazowych z węgla, w których funkcjonuje 12 instalacji zgazowania. SGT jest jedyną sprawdzoną komercyjnie technologią zgazowania, będącą w stanie przetwarzać efektywnie odmiany węgla oraz odpady węglowe znajdujące się w Polsce.

SES EnCoal Energy jest spółką joint venture utworzoną przez Synthesis Energy Systems, Inc. i EnInvestments Sp. z o.o., w celu organizacji wdrażania technologii zgazowania węgla w Polsce. SEE uzyskał wyłączne prawa do technologii zgazowania SES (SGT) w Polsce.

Synthesis Energy Systems (SES) z siedzibą w Houston jest firmą technologiczną zajmującą się generowaniem czystej, pełnowartościowej energii z taniego węgla niższych klas, biomasy i stałych odpadów komunalnych z wykorzystaniem własnej technologii konwersji tych zasobów w czysty gaz syntezowy (syngas) oraz metan.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Jerzy
6 lat temu
Nie mają wdrożeń przemyslowych a to inna skala, inne problemy techniczne. Ktoś musi wyłożyć kasę na ryzykoa chętnych brak.
Kolporter
6 lat temu
Dziwne - bo Politechnika - zdaje się - Katowicka - opracowała technologię zgazowania węgla - więc mamy własną technologię - tylko zainwestować - ale jak widać - obcy kapitał ma lepsze wejście na polską kasę....