Tauron Polska Energia nie planuje ograniczać programu inwestycyjnego, poinformował prezes Jerzy Kurella. Mogą nastąpić zmiany w projekcie budowy bloku w Stalowej Woli, realizowanym wspólnie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG)
.
"To jest bardzo dużo pieniędzy, ale te inwestycje są konieczne. Nie skupiałbym się na kwotach, skupiłbym się na inwestycjach. Bezwzględnie konieczne jest Jaworzno, kolejne to Łagisza, blok parowo-gazowy w Stalowej Woli, inwestycje w sieć dystrybucyjną" - powiedział Kurella podczas konferencji prasowej.
Jego zdaniem, perspektywiczny kierunek to również inwestycje w sieci ciepłownicze. Konieczne są także inwestycje w segmencie wydobycia.
Blok parowo-gazowy budowany w Stalowej Woli wspólnie z PGNiG powinien być oddany do eksploatacji w połowie 2016 r. Jednak nie ma pewności, czy ten termin zostanie dotrzymany.
"Nie mogę zagwarantować, że to jest termin ostateczny. Przy obecnej formule cenowej gazu nie jest to optymalny biznes dla grupy Tauron" - powiedział prezes.
Dodał, że wszystkie warianty rozwoju projektu są możliwe, na pewno jednak budowa obiektu zostanie ukończona. Późniejsza eksploatacja jest natomiast kwestią rozmów z PGNiG.
"Ja jestem bardziej przekonany, że Łagisza może dla nas ładnie zafunkcjonować w całej grupie niż Stalowa Wola" - powiedział także Kurella.
Tauron realizuje plan inwestycyjny na lata 2014-2023 wyceniony na około 37 mld zł.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.