Telco Holdings s.a.r.l - udziałowiec P4 (operatora sieci Play - liczy na polubowne rozwiązanie sporu z polskim rządem w kwestii zmiany zasad aukcji LTE, ale jeżeli naruszy ona prawa uczestników aukcji, Telco Holdings będzie domagać się odszkodowania, wynika z komunikatu P4.
"Telco Holdings powiadomił polski rząd o sporze dotyczącym inwestycji P4 na mocy dwustronnej umowy inwestycyjnej zawartej pomiędzy Polską a Luksemburgiem" - czytamy w komunikacie.
Telco Holdings poinformował, iż zbliżająca się zmiana zasad aukcji LTE spowoduje nieodwracalne naruszenie interesów P4 oraz potencjalne materialne szkody w zakresie tej inwestycji przekraczające 500 mln euro, zaznaczono w informacji.
"Rozumiejąc znaczenie aukcji LTE dla polskiego rynku telekomunikacyjnego oraz polskiej gospodarki, Telco Holdings jest zdecydowane dążyć do polubownego rozwiązania sporu z polskim rządem, który wspierać będzie szybki przydział częstotliwości bez naruszania praw uczestników będącej w toku aukcji" - czytamy dalej.
Jeżeli polski rząd będzie nalegać na rozwiązania, które spotkały się z ostrą krytyką ze strony prawie całego polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz jeżeli naruszy prawa uczestników aukcji, Telco Holdings będzie domagać się odszkodowania wszczynając postępowanie arbitrażowe przed właściwym międzynarodowym sądem arbitrażowym, podano również.
Wcześniej P4, a także Polkomtel (operator sieci Plus)
zwrócili się z wnioskiem do premier Ewy Kopacz o uchylenie rozporządzenia ministra Andrzeja Halickiego w sprawie aukcji LTE.
Minister Halicki poinformował, że przyjął rozporządzenie w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych z proponowanymi przez siebie zmianami. Rozporządzenie wejdzie w życie z datą 1 października. Minister podkreślał, że aukcja trwa już ponad pół roku, ale sam projekt uwolnienia tego pasma jest już opóźniony o 2 lata i 9 miesięcy. Z tego tytułu - jego zdaniem - "grożą nam kary i sankcje".
W połowie lutego Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął aukcję na 19 rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 MHz. Według informacji UKE z 24 września, najwyższe zadeklarowane kwoty w aukcji mieściły się w zakresie 37,59-1 437,15 mln zł za jedno pasmo.
Każda rezerwacja częstotliwości przeznaczona jest do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lub stałej na obszarze całego kraju. Każda rezerwacja będzie uprawniała do wykorzystywania częstotliwości przez okres 15 lat od dnia doręczenia decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości.