Długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 315 tys. km na koniec 2014 r., tj. wzrosła o 15% w ciągu roku, podał Urząd Komunikacji Elektronicznej.
"W porównaniu do poprzedniej inwentaryzacji przybyło ponad 3 tys. węzłów światłowodowych, co oznacza wzrost o 33%. Dane zebrane z około 10,5 tys. miejscowości wykazały, że występuje w nich blisko 90 tys. węzłów" - podał UKE w komunikacie dotyczącym "Raportu pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi".
Jak zauważa UKE, wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna inwentaryzacja pokaże dalszy wzrost w zakresie sieci światłowodowych, bowiem w bieżącym roku kończą się duże projekty budowy sieci regionalnych oraz unijne projekty budowy sieci ostatniej mili prowadzone przez operatorów.
"Z raportu wynika, że możliwość dostępu do internetu o szybkości min. 30 Mb/s ma dziś już ponad 30% budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców. Zebrane przez UKE dane pokazują, że o 2,5% zmniejszyła się liczba miejscowości, w których żaden operator nie zadeklarował zasięgu sieci stacjonarnych i radiowych, co nie jest równoznaczne z brakiem zasięgu sieci, przy czym 99% z nich to miejscowości najmniejsze, liczące nie więcej niż 100 mieszkańców" - powiedziała prezes Magdalena Gaj, cytowana w komunikacie.
Jak podał urząd, analizując dane z deklaracji zawartych we wnioskach o dofinansowanie można oczekiwać, że po zakończeniu projektów realizowanych w ramach Działań 8.4 POIG i 2.1. PO RPW dostęp szerokopasmowy uzyska ponad 280 tys. gospodarstw domowych, z czego ponad 200 tys. - w sieciach NGA.