Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) zmniejszył się o 9,1 pkt m/m do -10,7 pkt w listopadzie br., podał Instytut. Jest niższy od wartości sprzed roku o 4,1 pkt.
"W listopadzie odnotowano dalsze pogorszenie koniunktury w przemyśle przetwórczym. Informują o tym zarówno firmy prywatne jak i publiczne. Spadek jest zgodny z rytmem zmian sezonowych. Odnotowano spadek produkcji i zamówień. Opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej są bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem. Podobnie przewidywania na najbliższą przyszłość" - czytamy w komunikacie.
Większy spadek wartości wskaźnika miał miejsce w sektorze publicznym. Mimo to opinie przedsiębiorstw publicznych zarówno w ocenie stanu bieżącego, jak i najbliższych miesięcy są mniej pesymistyczne niż prywatnych.
"Salda zarówno ocen stanu bieżącego jak i oczekiwań są ujemne. Maleje produkcja, zamówienia i zatrudnienie. Rosną zapasy i ceny. Rosną także koszty produkcji. Pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Coraz bardziej pesymistyczne są opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej. W ostatnim kwartale odnotowano spadek eksportu. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego pogorszenia koniunktury" - czytamy dalej.
W przekroju według głównych grup produktowych i wielkości zatrudnienia pogorszenie odnotowano we wszystkich badanych przekrojach. W przekroju regionalnym pogorszenie koniunktury miało miejsce w większości województw. Największe w województwach lubuskim i łódzkim, podał także Instytut.