Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|
aktualizacja

Inteligentni ludzie myślą szybciej niż inni? Są ciekawe badania na ten temat

13
Podziel się:

Niedawno opublikowane badania naukowe rzucają nowe światło na związek pomiędzy inteligencją a tempem podejmowania decyzji. Wbrew powszechnym przekonaniom osoby o wyższym ilorazie inteligencji wcale nie myślą szybciej. Jak się okazuje, wiele zależy jednak od stopnia złożoności problemu.

Inteligentni ludzie myślą szybciej niż inni? Są ciekawe badania na ten temat
Osoby o wyższym ilorazie inteligencji w przypadku bardziej złożonych zadań myślą i podejmują decyzje dłużej niż ludzie mniej inteligentni, ale ich odpowiedzi częściej są poprawne. Na zdjęciu ilustracyjnym: Benedict Cumberbatch w roli Sherlocka Holmesa, słynącego z inteligencji detektywa, i Martin Freeman jako Doktor Watson (FORUM, Hartswood Films, Zuma Press)

Powszechna opinia, że osoby o wyższej inteligencji myślą szybciej, jest obecnie szeroko kwestionowana za sprawą zaskakujących wyników badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Berlina i Barcelony. Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w prestiżowym czasopiśmie Nature Communications.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Smartfony mogą źle wpływać na naszą pracę. "Mózg musi dostać dawkę odpoczynku"

650 uczestników eksperymentu dotyczącego ludzkiej inteligencji i podejmowania decyzji poproszono o zidentyfikowanie logicznych reguł w serii wzorów. Trudność przykładów rosła wraz z postępem badania.

Czy osoby o wyższym IQ myślą szybciej? Nie zawsze

Uczestnicy o wyższym ilorazie inteligencji byli szybsi tylko podczas rozwiązywania prostych zadań. Rozwiązywanie trudnych problemów zajmowało im więcej czasu niż osobom o niższym IQ – zaobserwowano.

Ponadto badania wykazały, że osoby, które charakteryzują się mniejszą synchronizacją poszczególnych obszarów mózgu, czyli tzw. łącznością funkcjonalną, wykazują tendencję do szybszego, czasem pochopnego, wysnuwania wniosków. W przypadku drugiej grupy badanych zaobserwowano, że proces formułowania odpowiedzi był z reguły dłuższy, ale zaproponowane rozwiązania rzadziej obarczone były błędami.

"Pamięć robocza w mózgu przechowuje dla nas informacje, które uzyskaliśmy podczas rozwiązywania wcześniejszych problemów. Gdy mamy do czynienia z trudniejszymi zadaniami, nasza wiedza integruje się. Takie gromadzenie informacji, które następnie wykorzystywane jest rozwiązania konkretnego problemu, może czasami trwać dłużej, ale prowadzi do lepszych wyników" – czytamy na stronach serwisu Neuroscience News, który opisuje te badania.

Dlaczego wciąż tak mało wiemy o tym, jak działa ludzki mózg?

Podstawowymi komórkami nerwowymi, które przetwarzają i przekazują informacje w mózgu, umożliwiając nam myślenie, zapamiętywanie, uczenie się oraz wiele innych procesów umysłowych, są neurony. Szacuje się, że jeden neuron może mieć tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy połączeń synaptycznych z innymi neuronami, a pojedynczych neuronów w ludzkim mózgu jest aż 100 mld.

Ta niezgłębiona sieć jest źródłem niesamowitych możliwości mózgu, ale równocześnie sprawia, że trudno jest zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje nasz umysł – czytamy w serwisie Neuroscience News.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
EMERYT
7 miesięcy temu
W zasadzie zgadzam się z powyższym, ale muszę dodać, że inteligencja jest dana wszystkim, tylko w różnym stopniu. Człowiek po podstawówce może być bardziej inteligentny od tego po studiach. Według mnie inteligencja to umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji życiowej, ale to doskonałość. Jeśli przykładowo znajdziemy się w wielkim ciemnym lesie i będziemy w nim przebywać kilka dni, pozostaniemy głodni, zziębnięci, zrozpaczeni i położymy się aby umrzeć, to jesteśmy mało inteligentni, bo w naszym zasięgu było przynajmniej kilka rozwiązań, aby uniknąć katastrofy. I właśnie tu człowiek po podstawówce, ale z doświadczeniem życiowym poradzi sobie prędzej niż ten po studiach, który przecież zalicza się do inteligencji. Jest jeszcze jedno ciekawe zjawisko. Inteligent prawie zawsze przegrywa w konfrontacji z chamem i prostakiem. Właśnie dlatego że najpierw jest porażony chamstwem i obcesowością, potem myśli jak zareagować i dalej już jest pozamiatane, bo właśnie dostał w zęby. Jeśli jednak obok inteligencji posiada intuicję, to zdąży zareagować, bo wtedy chama wyczuje na odległość. Tylko że w dzisiejszym świecie króluje chamstwo, więc z inteligencją lepiej się nie obnosić, a czasami nawet wygodniej jest udawać głupka, albo milczeć. To trudne, bo mnie zastosowanie tej oczywistej prawdy zajęło kilka lat. Źle się z tym czuję, ale jestem uważany za swojaka i dzięki temu żyje mi się bezstresowo. I o dziwo, niektórzy sami uznali mnie za inteligenta, chociaż gram prostaka i często zwracają się o radę. Taki paradoks wynikający z życiowego doświadczenia i zapewniam, że posiadam zaledwie średnie bez matury, więc według ustanowionych norm inteligentem nie jestem.
Matka
9 miesięcy temu
Inteligentny człowiek jest zazwyczaj rozgadany ,logiczny i kreatywny. Umie słuchać i przewidzieć tok postepojachych po sobie zdarzeń w mig udzieli rozwiązania. Uważa ,że każdą sprawę można rozwiązać. W życiu kieruje się rozmachem i logiką. Gadatliwość pozwala mu ukryć swoją wiedzę. Bo nie wszyscy ludzie są mądrzy,aby ich nie obrazić tak robi. A gdy ma dość powie wprost gdzie ich miejsce i jak bardzo mają okrojona wiedzę Bo inteligencja to również szeroki zasób wiedzy. Nabyte z domu wychowanie. I poziom jaki sobą reprezetuje
KARLOS
9 miesięcy temu
Inteligentny nie znaczy mądry.Na 21 dowódców Ainzacgrupen 11miało doktorat.
ogolony
9 miesięcy temu
człek wybitnie inteligentny myśli wybiórczo, raz szybko, raz wolno, najważniejszy jest cel, trza być sprytnym, cwanym, wyrolować wszystkich, wcisnąć komuś kit, dobry but to podstawa, reszta garderoby też ważna, ogolić się, bo broda nie czyni filozofem i wyperfumować
Aaaa
9 miesięcy temu
Ten artykuł jest do Polaków??? Czy do Rządu Polskiego?????????