Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Europejska płaca minimalna. KE rozpoczyna prace nad projektem

108
Podziel się:

"Sprawiedliwa płaca minimalna" - tak o nowym pomyśle Brukseli mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Projekt KE ma objąć wszystkie państwa członkowskie. Najbogatsza część UE nie zgadza się na wprowadzenie odgórnej płacy minimalnej.

Ursula von der Leyen chciałaby, żeby europejska płaca minimalna była "sprawiedliwa".
Ursula von der Leyen chciałaby, żeby europejska płaca minimalna była "sprawiedliwa". (East News, AP Photo/Jean-Francois Badias)

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek konsultacje ws. europejskiej płacy minimalnej, o czym informuje "Gazeta Wyborcza". KE zapowiada, że nie chce określić konkretnego poziomu płacy minimalnej.

Zamiast tego ma zaproponować specjalny mechanizm, na podstawie którego państwa Unii Europejskiej wyliczą poziom płacy minimalnej, zgodny z kryteriami KE. Brytyjski dziennik "Guardian", na którego powołuje się „Wyborcza”, podaje, że miałby być to poziom nie mniejszy niż 60 proc. mediany wynagrodzeń w danym kraju członkowskim.

Choć od ogłoszenia konsultacji nad tym pomysłem nie minął nawet dzień, już swój sprzeciw zgłosiły najbogatsze państwa Europy. Mowa tutaj o krajach skandynawskich: Szwecji, Danii, a także Finlandii. Kraje te obawiają się, że ustalenie europejskiej płacy minimalnej może… obniżyć poziom płac w ich państwach.

Zobacz także: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

- W Danii płace są negocjowane przez pracowników i pracodawców i tak jest od ponad 100 lat. Podstawową zasadą w modelu duńskim jest to, że państwo nie ingeruje w te negocjacje. Popieram wyższe płace dla najmniej zarabiających, ale żeby osiągnąć ten cel, trzeba szanować narodowe tradycje i dobrze funkcjonujące modele - tłumaczy "Financial Times" Peter Hummelgaard, duński minister zatrudnienia. Do jego wypowiedzi dotarła "Wyborcza".

Therese Svanstrom, szefowa Tjänstemännens Centralorganisation (TCO), szwedzkiej konfederacji zrzeszającej trzynaście związków zawodowych liczących łącznie 1,4 mln pracowników powołała się na art. 152 traktatu europejskiego. Przepis ten nadaje UE uprawnienia ustawodawcze w zakresie polityki rynku pracy. Wyraźnie jednak podkreśla, że nie dotyczą one prawa do zrzeszania się, strajku i prawa lokautu.

- Każda próba obejścia tego przepisu będzie prawdopodobnie i słusznie zakwestionowana i trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zapowiada Svanstrom, cytowana przez "GW".

Państwa członkowskie, a także regiony oraz organizacje będą konsultować z KE pomysł płacy minimalnej przez najbliższe sześć tygodni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(108)
michu
4 lata temu
w UE źle się dzieje ona jest coraz bardziej socjalistyczna! TRAGEDIA
renek
4 lata temu
Artykuł napisany po to żeby jątrzyć. Porównują młodego nauczyciela ze starą (skoro ma tyle wysługi to nie młodą) sprzątaczką. Niech nauczyciel przepracuje ze 25 lat i wtedy poroównujcie. Zresztą nie każdy ma wysługę mimo długiego stażu pracy. Nie wszędzie ją płacono.
Weto
4 lata temu
Jak już ustala ta minimalna dla całej Unii to okaże się że w Polsce tej minimalnej nie ma 90% pracujących.
Ryszard
4 lata temu
czas najwyższy wprowadzić płacę minimalną dla wszystkich bez wyjątku krajów, skończy się wyzysk np w Polsce , Rumuni, Mołdawii, Węgrzech , Słowenii , Chorwacji pracowników którzy muszą pracować dla Niemców, Francji, Anglii, Szwecji , Norwegii, Czas na godne płace , czemu Unia się tymi tematami nie zajmuje nieprzestrzegają przepisów które sama ustaliła i wprowadziła w życie !!!
Hornet
4 lata temu
Niestety, jeśli bogate państwa nie obniżą swojej pensji minimalnej, to przepaść pomiędzy starą, a nową unią jeszcze się pogłębi, a to oznacza dla bogatych jeszcze większe problemy z niechcianą imigracją.
...
Następna strona