Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WK
|
aktualizacja

Faktoring - sposób na przyspieszanie płatności faktur

Podziel się:

Faktoring sprawia, że przedsiębiorca nie musi czekać aż kontrahent opłaci fakturę z długim terminem płatności. Może otrzymać pieniądze od razu, przyspieszając tę płatność za pomocą faktoringu. Pozyskane w ten sposób środki może wykorzystać na nadarzającą się okazję zakupową, zapewnić sobie płynność finansową albo po prostu móc się prężnie rozwijać. Faktoring to najlepszy sposób na przyspieszenie płatności za faktury.

Faktoring - sposób na przyspieszanie płatności faktur
(Adobe Stock)

To niezależna treść redakcyjna. Artykuł zawiera lokowanie efaktor.com.pl

Jak przyspieszyć płatność faktur?

Jednym ze sposobów na rozwój i dotarcie do większej liczby kontrahentów, jest oferowanie faktur z dłuższym terminem spłaty niż konkurencja. Umożliwienie klientowi opłacenia towaru lub usługi 30, 60 albo i 90 dni po realizacji zamówienia to dla niego często bardzo atrakcyjne rozwiązanie. O ile jednak na odbiorcę działa jak magnes, może też jednak generować kłopoty dla samego przedsiębiorcy, potrzebującego gotówki od razu – na finansowanie bieżącej działalności lub wykonywanie kolejnych kontraktów.

Na szczęście w biznesie możliwa jest sytuacja, w której przedsiębiorca daje kontrahentowi kilka tygodni na zapłacenie faktury, a równocześnie otrzymuje pieniądze już kilkanaście minut po jej wystawieniu. Tak właśnie działa faktoring, czyli usługa finansowa pozwalająca zamienić faktury na gotówkę. Przedsiębiorca buduje swoją przewagę konkurencyjną poprzez oferowanie długich terminów płatności swoim klientów, a jednocześnie sam nie czeka na pieniądze dłużej niż jeden dzień. Rezolutni przedsiębiorcy, którzy potrafią liczyć powiększają swoją marże o koszt faktoringu i tym samym mamy do czynienia z sytuacją "win-win".

Na czym polega faktoring?

Faktoring to zyskująca na popularności forma finansowania działalności. To zamiana faktur terminowych na gotówkę. Polega na swego rodzaju odsprzedaży (nieprzeterminowanych!) faktur innemu podmiotowi – albo instytucji powiązanej z bankiem, albo też firmie faktoringowej.

W procesie biorą udział trzy podmioty: faktorant (czyli przedsiębiorca przekazujący faktury), faktor (firma zajmująca się finansowaniem) oraz dłużnik faktoringowy (kontrahent). Działa to tak, że faktorant chcący otrzymać pieniądze szybciej, zwraca się do faktora, który kupuje fakturę, wykładając pieniądze za dłużnika (minus koszty usługi), a ten ostatni w przewidzianym terminie opłaca fakturę: albo na konto faktoranta, albo bezpośrednio firmie faktoringowej. Najprościej rzecz ujmując przedsiębiorca wymienia wystawioną fakturę terminową na gotówkę. To pieniądze tu i teraz.

Faktoring dostosowany do potrzeb

Faktoring może być rozwiązaniem doraźnym, ale może też być stałym sposobem na finansowanie działalności. Kontrahenci mogą o nim wiedzieć, ale wcale nie muszą (to odpowiednio faktoring jawny i cichy). Faktor może wypłacać całą kwotę od razu albo też najpierw zaliczkę (wynoszącą zwykle 80 proc.), a resztę po spłaceniu faktury przez dłużnika.

Zwykle mamy do czynienia z faktoringiem z regresem (zwanym też niepełnym), w którym odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta spoczywa na faktorancie. Istnieje jednak także bezpieczniejszy faktoring bez regresu (pełny). Zakłada on, że faktor nie tylko od razu opłaca fakturę, ale też zajmie się windykacją w przypadku, gdy kontrahent nie dotrzyma terminu spłaty.

Tak wiele różnych rodzajów faktoringu sprawia, że możliwe jest skorzystanie ze spersonalizowanej oferty. Oczywiście koszty poszczególnych form mogą się różnić – przykładowo faktoring bez regresu będzie droższy niż ten z regresem, ale w zamian za wyższą cenę przedsiębiorca może liczyć, naturalnie, na inne korzyści.

W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów bankowych, faktoring może zostać w znacznym stopniu dostosowany do potrzeb klienta, a wręcz uszyty na miarę. Niektóre firmy faktoringowe przygotowują dedykowane produkty dla konkretnych branż. To nie spotykane w tradycyjnej bankowości.

Rada eksperta eFaktor:

Większość firm z sektora MŚP może wybierać spośród ofert faktorów pozabankowych. Paradoksalnie wielokrotnie jest to zaleta. Podejście pozabankowe charakteryzuje się odejściem od oceny kredytowej. Faktor decydując się na finansowanie patrzy nie tylko na klienta, ale również na kontrahenta lub/i powtarzalność transakcji. Tym samym firma, która jest wykluczona z finansowania bankowego może liczyć na faktoring. Dodatkowym atutem jest szybkość działania, przykładem niech będzie nasza firma – decyzję o finansowaniu podejmujemy w ciągu 4 godzin od otrzymania dokumentów, a samo finansowanie po decyzji to również wielokrotnie kwestia kilku godzin. To ogromna różnica versus ciągnąca się tygodniami decyzja o finansowaniu bankowym. Dla nas najważniejszy jest klient, a klient na ogół potrzebuje pieniędzy tu i teraz – dlatego przecież decyduje się na przyspieszenie płatności za faktury. Priorytetem od początku więc była dla nas szybkość decyzji – mówi Mateusz Skowronek, dyrektor sprzedaży w eFaktor, firmy faktoringowej dla MŚP

Kiedy warto korzystać z faktoringu?

Z faktoringu warto skorzystać przede wszystkim w sytuacji, gdy stosuje się faktury z odroczonym, a w dodatku bardzo długim terminem płatności. To standard w niektórych branżach, takich jak budowlanka czy transport, ale coraz częściej też produkcja czy usługi. Niech branża budowlana posłuży właśnie za przykład. Przedsiębiorstwa realizujące projekty w ramach Polskiego Ładu mogą liczyć jedynie na 10 proc. wartości kontraktu na początku prac, faktoring tymczasem pozwala im uzyskać znacznie większe finansowanie (np. 80 proc.).

Faktoring stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy (na przykład z przyczyn formalnych) nie mogą lub nie chcą brać kredytów ani pożyczek, a równocześnie potrzebują dostępu do środków finansowych już teraz. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne: od rozmaitych sytuacji kryzysowych, aż po planowanie intensywnego rozwoju, co zawsze wiąże się z poważnymi nakładami finansowymi.

Jakie korzyści płyną z faktoringu?

Nie chodzi jednak tylko o szybki zastrzyk gotówki czy zabezpieczenie przed zatorami płatniczymi. Możliwość uzyskania stabilności i płynności finansowej (szczególnie w przypadku faktoringu z regresem) to najważniejsze, ale też nie jedyne korzyści płynące z tej formy finansowania.

Sprawiając, że przedsiębiorca może sobie pozwolić na stosowanie faktur o długim okresie spłaty, faktoring może pomóc także w pozyskiwaniu nowych klientów, a (potencjalna) poprawa wizerunku stanowi kolejną odpowiedź na pytanie o to, "dlaczego warto?". Faktoring stwarza także okazję do tego, by skorzystać z nadarzającej się okazji zakupowej.

Faktoring to też, wreszcie, bezpieczniejszy produkt niż tradycyjna linia kredytowa. Ponadto nie obniża zdolności kredytowej. W dodatku lepiej wydawać swoje pieniądze, niż te pożyczone z banku. Faktoring to przyspieszenie płatności z już wystawiony faktur, z wykonanej pracy. Kredyt zaś to zadłużenie dla firmy.

Inne sposoby na przyspieszenie płatności faktur

Faktoring w wielu przypadkach jest optymalnym sposobem na przyspieszenie płatności faktur. Nie jest jednak jedyną z dostępnych opcji. Najmniej skutecznym, ale za to najprostszym, jest po prostu napisanie i przesłanie do kontrahenta prośby o dokonanie szybszej płatności. Oczywiście odbiorca tego pisma może je zignorować – to ryzyko, którego trzeba być świadomym. Aby zachęcić go do pozytywnego rozpatrzenia wniosku, można w ostateczności zaproponować skonto – polega to na obniżeniu ceny w zamian za szybsze uregulowanie faktury.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl