Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-mail nie jest usługą telekomunikacyjną

0
Podziel się:

Sejm przyjął w piątek poprawkę Senatu do Prawa telekomunikacyjnego precyzującą, że usługi poczty elektronicznej nie są usługami telekomunikacyjnymi.

Poprawka ta jest zgodna z oczekiwaniami portali internetowych, które w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą podnosiły, że bez takiego zapisu może dojść do obowiązku rejestrowania użytkowników portalowych skrzynek pocztowych.

Portale internetowe obawiały się, że obowiązek rejestracji kont poczty internetowej doprowadzi do spadku zainteresowania użytkowników tą usługą.

Zarekomendowana poprawka, zaakceptowana przez posłów wbrew stanowisku rządu, wyklucza pocztę elektroniczną z rygorów nowej ustawy.

Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego związana jest z dostosowaniem regulacji obowiązujących rynek telekomunikacyjny do wymagań Unii Europejskiej.

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy branży telekomunikacyjnej będą zobowiązani do ponoszenia opłat na rzecz sprawnego funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz administracji regulującej ten rynek.

Przedsiębiorcy wyznaczonemu do świadczenia usługi powszechnej ma przysługiwać dopłata do kosztów świadczenia takiej usługi, jeżeli jest ona nierentowna. Pieniądze na dopłaty będą pochodzić od przedsiębiorców telekomunikacyjnych, których przychód roczny przekracza 4 mln zł.

Sejm przyjął, że wysokość tego obciążenia nie może przekroczyć 1 proc. przychodów. Rząd proponował, żeby było to 3 proc.

Innym obciążeniem jest opłata telekomunikacyjna, płacona na rzecz pokrycia kosztów funkcjonowania administracji telekomunikacyjnej. Sejm zmniejszył górny limit tej opłaty z 0,1 proc. do 0,05 proc. rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego.

W trakcie prac parlamentarnych skreślono zapis, w myśl którego zostałby wprowadzony obowiązek rejestracji kart przedpłaconych (pre-paid). To oznacza, że pre-paidy, czyli telefony na kartę, pozostaną anonimowe.

Wprowadzono natomiast zapisy rozszerzających kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). To oznacza, że na rynku usług telekomunikacyjnych będzie dwóch regulatorów, KRRiT i URTiP. KRRiT będzie miała kompetencje dotyczące tych przedsiębiorstw, które będą używały wskazanych w ustawie technologii cyfrowych.

Sejm przyjął również, że operator będzie zobowiązany do zablokowania w jego sieci skradzionych telefonów. Sejm przyjął poprawkę, w myśl której operator będzie miał na to jeden dzień roboczy, począwszy od dnia przedstawienia przez abonenta poświadczenia zgłoszenia kradzieży.

Nowe prawo telekomunikacyjne wprowadza wiele udogodnień dla abonentów. Nakłada na operatorów komórkowych obowiązek blokowania skradzionych aparatów telefonicznych, ich abonenci będą mieli prawo do zachowania numeru przy zmianie operatora.

Przy prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty ma działać polubowny sąd konsumencki, którego zadaniem będzie rozstrzyganie sporów między użytkownikami i operatorami telekomunikacyjnymi.

Ponadto szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli, biblioteki publiczne oraz szkoły wyższe będą miały prawo do bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego internetu. Koszty tej usługi będzie pokrywał budżet państwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)