Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd ogłosił upadłość JTT Computer z możliwością zawarcia układu

0
Podziel się:

Wrocławski sąd ogłosił w środę upadłość JTT Computer SA z możliwością zawarcia układu i wezwał wierzycieli spółki do zgłaszania swoich wierzytelności. Natomiast we wtorek Izba Skarbowa oddała spółce ponad 21 mln zł z tytułu nienależnego podatku.

"Ogłaszając upadłość z możliwością zawarcia układu sąd uznał za prawdopodobne, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w większym stopniu niż w przypadku upadłości z likwidacją majątku. Spółka utrzymuje bowiem ciągle zdolności produkcyjne, a także wygrała ostatecznie spór z organami skarbowymi" - poinformował PAP w środę Miernikiewicz.

Dodał, że spółka od dawna ma opracowany biznesplan, który, jeśli zgodzą się wierzyciele, wdroży w życie.

"Jeśli wierzyciele nam uwierzą i pozwolą nadal funkcjonować, to przez najbliższe lata będziemy wypracowywać zyski, które zamiast do akcjonariuszy, będą trafiać do wierzycieli" - mówił Miernikiewicz.

Zadłużenie firmy sięga ok. 50 mln zł - dowiedział PAP nieoficjalnie.

Na początku stycznia 2004 r. wrocławski sąd odwoławczy uniewinnił byłe kierownictwo JTT Computer SA w związku ze sprawą dotyczącą dostarczania komputerów do szkół i podatku VAT. Sąd uznał, że działanie oskarżonych: byłego prezesa, byłego dyrektora finansowego i głównej księgowej "nie zawierało znamion czynu zabronionego".

Byłe kierownictwo JTT Computer SA było oskarżone o "obchodzenie prawa podatkowego" w celu uniknięcia płacenia podatku VAT. Oskarżenie kierownictwa JTT i spór spółki z organami skarbowymi dotyczą sposobu dostarczenia 15 tys. komputerów do szkół w 1998 r. Wrocławską firmę jako podwykonawcę wybrali zwycięzcy przetargów w MEN. Umowy wymagały od JTT dostarczenia komputerów do składu celnego, czyli ich wyeksportowania za granicę. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, komputery dla szkół sprowadzone z zagranicy były zwolnione z podatku VAT. Sposób dostarczania komputerów do szkół był doskonale znany MEN, które wyposażyło dzięki temu 500 dodatkowych pracowni komputerowych.

Natomiast jeszcze w 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny we Wrocławiu zdecydował, że Izba Skarbowa powinna oddać JTT Computer SA niesłusznie naliczony podatek VAT. Jak uzasadniał wtedy sędzia nieprawidłowe było rozstrzygnięcie izby, co do opodatkowania sprzedaży przez JTT sprzętu komputerowego, po wprowadzeniu go na teren Polski. Mimo decyzji NSA Izba Skarbowa przez ok. pół roku nie zwracała podatku VAT JTT Computer SA.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)