Stopień nasycenia usługami telekomunikacyjnymi w Polsce jest bardzo wysoki - tak wynika z raportu opublikowanego na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Według badania, telefon, niezależnie od wykorzystywanej w tym celu technologii, posiada 95,4 procent badanych.
_ - Niemalże połowa respondentów posiada zarówno telefon stacjonarny, jak i komórkowy (40,9 proc.). 44 proc. badanych użytkuje tylko aparat komórkowy, a jedna osoba na dziesięć tylko aparat stacjonarny. Tylko 4,6 proc. badanych nie posiada żadnego aparatu telefonicznego _ - czytamy w raporcie przygotowanym przez PBS DGA.
Analitycy podkreślają, że badanie wskazuje na możliwość dużych zmian w rynku telefonii stacjonarnej.
_ - Co prawda, 71,1 proc. badanych nie planuje zmiany dotychczasowego operatora, ale 17 proc. rozważa jednak zmianę w najbliższej przyszłości. Jeden na trzech badanych (33,8 proc.), którzy chcą zrezygnować, nie bierze pod uwagę żadnego innego operatora, co oznacza, że mogą chcieć wycofać się z użytkowania telefonu stacjonarnego _ - czytamy w raporcie.
Jako alternatywnego operatora telefonii stacjonarnej badani najczęściej wskazują Netię (25,6 proc.). Na dalszych miejscach znalazł się Dialog (5,1 proc.) oraz Telekomunikacja Polska (5,4 proc.). Posiadanie telefonu komórkowego deklaruje 84,9 proc. ankietowanych Polaków.
_ Największa grupa respondentów korzysta z usług Orange (38,6 proc. osób). Jedna trzecia respondentów korzysta z Plusa (30,2 proc.), a pozostali - głównie z Ery (25,8 proc.) _ - czytamy w raporcie.
PBS podał, że wśród _ osób decyzyjnych w sprawach telekomunikacyjnych _ w badanych gospodarstwach domowych posiadanie telefonu na abonament (post-paid) jak i na kartę (pre-paid) kształtuje się na zbliżonym poziomie - odpowiednio: 46,7 proc. i 47proc. W gronie pozostałych osób w rodzinie nieco większym zainteresowaniem cieszą się telefony na kartę pre-paid niż telefony na abonament.
Według badania, całkowita średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest znacznie wyższa w przypadku osób płacących abonament (77 zł), niż użytkowników kart pre-paid (44 zł) czy mix (38 zł).
Większość gospodarstw domowych (64,9 proc.) deklaruje, że posiada w swoim gospodarstwie domowym komputer. Z kolei (89,1 proc.) gospodarstw domowych posiadających komputer ma w domu dostęp do internetu. Większość Polaków korzystała z internetu w ciągu ostatniego miesiąca (59,8 proc.), z czego najwięcej osób łączyło się z siecią we własnym domu lub w pracy.
Raport Money.pl src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-10%20years&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=pkb&fg=1&st=1&w=460&h=250&cm=0"/>