Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Niemcy mają poważny problem. "Zagrożone są miejsca pracy"

22
Podziel się:

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Niemczech uznał, że nie można przenieść 60 mld euro niewykorzystanych pożyczek do funduszu klimatycznego. Byłoby to naruszenie ustawy zasadniczej i złamanie hamulca zadłużenia. Jak pisze dziennik.pl, minister Robert Habeck ostrzega, że Niemcom grozi zapaść gospodarcza.

Niemcy mają poważny problem. "Zagrożone są miejsca pracy"
Rząd Olafa Scholza chciał przesunąć 60 mld euro. Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się (PAP, PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE)

Przypomnijmy, że koalicja SPD-Zieloni-FDP chciała przesunąć 60 mld euro przeznaczonych na walkę ze skutkami kryzysu gospodarczego po pandemii do funduszu klimatycznego. Na taki krok nie zgodził się Federalny Trybunał Konstytucyjny.

Rząd federalny Niemiec zwiększył budżet na 2021 r. o 60 mld euro w formie zezwolenia na pożyczkę. Nadzwyczajna sytuacja podczas pandemii COVID-19 pozwoliła na zaciągnięcie pożyczki mimo hamulca zadłużenia.

"Ostatecznie okazało się, że pieniądze te nie były potrzebne, aby uporać się z pandemią i jej konsekwencjami" - czytamy w dziennik.pl. Rząd federalny za zgodą Bundestagu przesunął je z mocą wsteczną na 2022 r. do funduszu klimatyczno-transformacyjnego. Grupa 197 posłów CDU złożyła pozew do trybunału w Karslruhe, wskazując na obchodzenie mechanizmu hamulca zadłużenia. Trybunał przyznał im rację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie trzeba porzucać reparacji? Wskazał, jak poprawić relację z Niemcami

"Zagrożone są miejsca pracy"

Minister gospodarki Robert Habeck ostrzegł, że ten wyrok może zagrozić niemieckiej gospodarce. Podkreśla, że fundusz klimatyczny "to fundusz zapewniający tworzenie wartości i miejsc pracy". W rozmowie z Frankfurter Allgemeine Zeitung Habeck powiedział:

Jeśli jest to zagrożone, zagrożone są miejsca pracy i tworzenie wartości. Exodus przemysłu szkodzi naszemu krajowi i społeczeństwu. Przemysł oznacza pracę, produkcję, tworzenie łańcuchów wartości.

Marcel Fratzscher, prezes Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW), pochwalił decyzję trybunału, ale wskazał na "pilną potrzebę" reformy hamulca zadłużenia.

- Podejmowane przez rządy federalne próby obejścia hamulca zadłużenia podejmowane w ciągu ostatnich dwunastu lat stają się coraz bardziej absurdalne. Hamulec zadłużenia nie jest już odpowiedni, ponieważ pozbawia polityków swobody, której potrzebują, aby walczyć z kryzysami i dokonywać inwestycji na przyszłość - stwierdził Fratzscher.

Jego zdaniem ofensywa inwestycyjna w edukację, ochronę klimatu, innowacje i infrastrukturę "jest bardziej pilna niż kiedykolwiek". Minister Habeck powiedział, że teraz rząd federalny musi szukać innych sposobów na sfinansowanie inwestycji w przemysł. W rządzie jest plan "B", ale jego szczegółów nie ujawniono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
taktak
6 miesięcy temu
Czekają na Tuska, by zlikwidował Orlen i znów ruszyły cysterny z Niemiec z dwóch rafinerii przy granicy, które nadal kupują rosyjską ropę, pośrednikiem jest Kazachstan i tłoczą rurociągiem przyjaźń. TAK TO SIĘ PODNOSI NIEMCY.
PRAWDA
6 miesięcy temu
Powinniśmy przenieść produkcję stali huty z Niemiec do,krainy U,Polski wschodniej,Bośni i Hercegowiny,Serbi,Kosowo, cementownie z Niemiec do krainy U,Polski wschodniej,Serbi Kosowo, przenieść produkcję pojazdów mechanicznych z Niemiec do krainy U,Polski wschodnie,Serbi Kosowo, Macedoni, Rumuni,Bułgari,Bośni i Hercegowiny ,produkcję statków wodnych stocznie zbudować w Grecji,Albani,przenieść produkcję odkurzaczy do Grecji, Albani,Macedoni, Czarnogóry, przenieść szklarnie z Niderland do Albani, Czarnogóry,Macedoni
mountbrun
6 miesięcy temu
Jakby czytać wszystkie informacje tego portalu dotyczące Niemiec to ich gospodarka już powinna być na poziomie Ghany lub innego Zimbabwe, a tymczasem Polska i tak jest lata świetlne za Niemcami jeśli chodzi o rozwój gospodarczy.
****ć TVN
6 miesięcy temu
dzięki klimatycznemu szaleństwu i naplywowi nielegalnych imigrantów Niemcy padają. Mieszkam tu 16 lat i takiej sytuacji jak obecnie nie było. Wiele firm ma problemy.
ciach
6 miesięcy temu
Zadłużenie w przeliczeniu 7,8 bln $, 19 mln emerytów już teraz, w 2030 r. prognoza na 30 mln. Doszli do absurdu, że praca za minimum krajowe się nie opłaca, bo w efekcie suma świadczeń socjalnych w miesiącu dla trwale bezrobotnych to to samo, mieszkań za przystępną cenę brak, drogi dziurawe, w miastach brudno, bo obcinają kasę na porządki i remonty, tylko zakapturzonych ziomali na ławkach przybywa - generalnie równia pochyła
...
Następna strona