Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Nowi pracownicy dostają więcej. "To dyskryminacja już zatrudnionych"

49
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał pracownikowi wyrównanie różnicy w pensji wobec nowoprzyjętych do zakładu pracowników. Uznał, że niższe wynagrodzenie za tę samą pracę może oznaczać dyskryminację pracowników z dłuższym stażem.

Nowi pracownicy dostają więcej. "To dyskryminacja już zatrudnionych"
Wynagrodzenie za tę samą pracę powinno być takie samo w całej firmie (Adobe Stock, Adobe Stock)

Ponad tysiąc złotych mniejsze wynagrodzenie otrzymywał pracownik zatrudniony niż współpracownicy nowo zatrudnieni w zakładzie - opisuje sprawę "Rzeczpospolita". Sprawę skierował do sądu.

Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że oferowanie wyższych stawek nowym pracownikom tylko dlatego, że firma pilnie potrzebuje kadry, może oznaczać dyskryminację już zatrudnionych. Przyznał mężczyźnie odszkodowanie wyrównujące jego pensję.

Takich przypadków jest dużo

Jak stwierdza Agnieszka Czarnecka HR consultancy manager w Hays Poland na łamach "Rz", sytuacji, w których nowi pracownicy firmy otrzymują wynagrodzenie wyższe od zatrudnionych na tym samym stanowisku od kilku lat, jest dość dużo. Wynika to m.in. z nieprzejrzystości wynagrodzeń na polskim rynku pracy - skazuje.

Jak wskazuje ekspertka, jeśli firma zidentyfikowała problem nieuzasadnionych różnic płacowych, powinna opracować plan naprawczy i dążyć do jak najszybszego ich wyrównania.

Z kolei Paweł Krzykowski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj zaznacza, że dopuszczalnymi przesłankami wartościowania pracy są kwalifikacje zawodowe i zakres odpowiedzialności. Podkreśla jednak, że gdy efekt pracy wykonywanej przez osobę o wyższych kwalifikacjach jest taki sam jak osoby o niższych kwalifikacjach, zróżnicowanie ich płac również nie będzie uzasadnione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
rgcc
12 miesięcy temu
Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami pomimo zarabiania dużych pieniędzy. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdą pensję i majątek można roztrwonić. Od samego początku, gdy zarabiamy, warto część tych pieniędzy zachować-zainwestować. Można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi niekoniecznie dopiero na starość, jak właśnie przygotować się na sytuację utraty pracy czy chorobę, by mieć zgromadzone zasoby pieniężne, a przede wszystkim aktywa (np. nieruchomości na wynajem), które generują co miesiąc dochody. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo,, zbudować majątek, a co ważne wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami, ulgami itp.
Korpo Amazon
12 miesięcy temu
U nas jest coroczna ewaluacja. W pierwszym roku nie należy się podwyżka. Ja miałem: 2.6%, 6.3%, 10.6% i 9.3%. 5k netto jest a nowy dostanie max. 4.3 netto jeżeli wznowią rekrutację bo obecnie jest zawieszona. Pracownik biurowy.
IT Bydgoscz
12 miesięcy temu
firma IT w bydgoszczy nagminnie to robi. Nowych kusi lepszymi wyplatami a astarsi nie moga doczekac siejakeijkolwiek podwyzki, nawet inflacyjnej.
Zagłoba
12 miesięcy temu
To ni4e dyskredytacja to bandytyzm jaki stosuja pracodawcy czasem ponizajac ludzi jak śmieci a jak nie ma pracowników to lament że nie maja kim robic ale zapomnieli ze czasy niewolnictwa juz dawno minęły =??
szurik
12 miesięcy temu
Ale przecież tak jest od zawsze. Mój szef mówi o tym zupełnie jawnie. Żeby dostać dobrą podwyżkę trzeba się zwolnić i zatrudnić od nowa. Wszystko dlatego, że płace są tajne.
...
Następna strona