Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

PKB Polski. Pozostaniemy unijnymi czempionami, ministerstwo się cieszy

0
Podziel się:

Polska pozostanie w kolejnych latach jednym z najszybciej rozwijających się państw UE - wynika z analiz Komisji Europejskiej. Satysfakcji nie ukrywa polski resort przedsiębiorczości. - Pozostaniemy w czołówce - podkreśla.

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw Unii, wynika z analiz Komisji Europejskiej
Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw Unii, wynika z analiz Komisji Europejskiej (Grzegorz Banaszak/REPORTER, Grzegorz Banaszak/REPORTER)

- Polska była jednym z najszybciej rozwijających się krajów Unii. Zajmuje trzecie miejsce po Irlandii i Malcie i "w kolejnych latach pozostanie pod tym względem w czołówce UE" - to wnioski z opublikowanego właśnie raportu Komisji Europejskiej.

- W 2019 r. tempo wzrostu PKB w Polsce utrzyma się na poziomie zbliżonym do potencjalnego i osiągnie 3,5 proc. Jest to wzrost zdecydowanie wyższy niż prognozowany dla gospodarki Unii Europejskiej (1,6 proc.) i tylko pięć krajów UE może mieć wzrost wyższy niż Polska - zaznacza Komisja w opracowaniu.

Kierowany przez Jadwigę Emilewicz resort nie kryje zadowolenia z takiej oceny. - Polska była jednym z najszybciej rozwijających się krajów UE po Irlandii oraz Malcie i w kolejnych latach pozostanie pod tym względem w unijnej czołówce - przy komentarz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Zobacz także: 2,5 tys. zł może zostać w gospodarstwie domowym. Minister wylicza, jak to zrobić. Zobacz wideo:

Jednocześnie MPiT zapewnia, że zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wyzwań jest przed polską gospodarką. Problemem jest na przykład coraz bardziej dający się we znaki przedsiębiorcom brak rąk do pracy. - Dla zwiększania podaży pracy zaproponowaliśmy ulgę podatkową dla osób młodych do 26. roku życia, z uwagi na generalnie ich późne wchodzenie na rynek pracy - zaznacza resort. W podobnym tonie wypowiadają się zresztą eksperci KE. Raport wskazuje, że polska gospodarka potrzebuje więcej pracowników, a braki wykwalifikowanej siły roboczej "utrudniają firmom wzrost w wielu sektorach". - Uczestnictwo w rynku pracy jest utrudnione z powodu różnych czynników, takich jak niewystarczająca dostępność placówek opieki nad dziećmi i opieki długoterminowej oraz niski ustawowy wiek emerytalny - to kolejne tezy z opracowania KE.

Ministerstwo podkreśla, że są i inne wyzwania - Przed nami wieloletnia modernizacja energetyki, której beneficjentami mają być zarówno gospodarstwa domowe (cena energii elektrycznej i stabilność dostaw), jak i przedsiębiorstwa, także realizujące transformację w kierunku zielonej energii - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)