Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Plaga na południu Francji. Straty rolników uderzą w produkcję perfum i kosmetyków

13
Podziel się:

Nocne gąsienice, które z Afryki przyniósł wiatr sirocco, niszczą pola lawendy we Francji – alarmują rolnicy. Trzy departamenty, w których uprawia się 75 proc. lawendy, używanej do produkcji olejków eterycznych w perfumerii, kosmetykach i produktach higienicznych, odnotowują ogromne straty.

Plaga na południu Francji. Straty rolników uderzą w produkcję perfum i kosmetyków
Nocne gąsienice z Afryki niszczą pola lawendy. Straty w uprawach sięgają od 20 do 100 proc. (Adobe Stock, IGOR-LU)

Afrykańskie gąsienice zjadają lawendę na obszarze od departamentów Drome przez Alpy-Wysoka Prowansja do Vaucluse. Co najmniej połowa producentów w tym historycznym obszarze odnotowuje straty od 20 proc. do 100 proc. swoich zbiorów".

Produkcja lawendy zajmuje się we Francji 3300 rolników, a cały sektor zatrudnia około 9000 osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rośliny odstraszające komary. Idealne na balkon i do ogrodu

Lawenda "made in France" niszczona przez gąsienice

Gąsienice wylęgły się z jaj złożonych przez ćmy, które przywiał w Afryki Północnej gwałtowny i gorący wiatr saharyjski sirocco. Ćmy złożyły jaja na polach lawendy.

"Trzy tygodnie po przybyciu do nas ćmy, ich gąsienice wyszły z kokonu i zaatakowały kwiaty. Pierwsze szkody na polach pojawiły się w połowie lipca" - tłumaczy prezes Międzybranżowego Komitetu ds. Francuskich Olejków Eterycznych Alain Aubenel w stacji BFM TV.

Gąsienice pożerały łodygi z prędkością błyskawicy. Kwiaty opadły. Nasze pola poszarzały jak podczas dotkliwej suszy w zeszłym roku. Było już za późno na ich uratowanie – dodaje Aubenel.

Sektor lawendy został już dotknięty plaga gąsienic. "W 2018 i 2019 roku mieliśmy ataki gąsienic, ale pułapki feromonowe chwytające samce motyli zadziałały" – wspomina Aubenel. Wówczas potraktowaliśmy rośliny przed wykluciem się larw. W tym roku w tych pułapkach nie było prawie nic. Feromony były prawdopodobnie niewłaściwe – tłumaczy hodowca.

Po spustoszeniu pól lawendy jego gąsienice atakują inne uprawy: plantacje pomidorów i szałwii, a rolnicy obawiają się także o uprawy kukurydzy i lucerny oraz ciecierzycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Europ
9 miesięcy temu
Wiatr przywiał te szkodniki? Jeszcze większe to płyną na pontonach.
Beatrice Nova...
9 miesięcy temu
Salut! Jestem z południa Francji i nie ma u nas żadnych takich problemów. Pewno kolejna historyjka bidona po to żeby robić sensacje bo nie ma o czym pisać. Zajmijcie się swoimi polskimi atakami terrorystycznymi lepiej a nie zamiatacie pod dywan. Nawet w Marsylii spokojniej niż w Lublinie!
dziadek
9 miesięcy temu
no to koko lorant będzie po osimset?
Czarny bion
9 miesięcy temu
Dlatego trzeba głosować w referendum, żeby ich tu nie było.
Don
9 miesięcy temu
NIE WIAYR TYLKO LEKARZE I INZYNIEROWIE Z AFRYKIWRZYWLEKLI W KIESZENIACH