Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Duże zmiany w rządowym programie. "Lepiej zrobić to po 13 czerwca"

9
Podziel się:

Do czasu planowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie. Po 13 czerwca dotacje będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Na rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań.

Duże zmiany w rządowym programie. "Lepiej zrobić to po 13 czerwca"
Do czasu planowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie (East News, Bartlomiej Magierowski)

22 kwietnia br. wejdą w życie zmiany w programie "Czyste Powietrze", zgodnie z którymi dotacje zostaną ograniczone tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście ZUM (lista zielonych urządzeń i materiałów).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Do 13 czerwca obowiązywać będzie jednak okres przejściowy, w którym producenci oraz dystrybutorzy, przejmujący obowiązki producenta przy wprowadzaniu produktu na rynek Polski, będą musieli uzupełnić niezbędną dokumentację i badania dla oferowanych przez siebie urządzeń grzewczych. Po 13 czerwca nie będzie można otrzymać dotacji z "Czystego Powietrza" do pomp ciepła, których nie będzie na liście ZUM.

Instytut Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB), który prowadzi listę zielonych urządzeń i materiałów (lista-zum.ios.edu.pl), informował, że na liście ZUM zarejestrowanych obecnie jest ok. 800 producentów i dystrybutorów urządzeń grzewczych i materiałów budowalnych, z czego 40 proc. oferuje pompy ciepła.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował z kolei, że w ostatnich tygodniach - po zakomunikowaniu zmian ws. pomp ciepła - wzrosła liczba wniosków, składanych przez pełnomocników na dotację z prefinansowaniem (z zaliczką dla wykonawcy), wyłącznie na pompy ciepła - bez termomodernizacji. To - jak ostrzega Fundusz - sygnał, że w ostatnich tygodniach wnioskodawcy i beneficjenci "Czystego Powietrza" mogą być narażeni na nieuczciwe praktyki.

Fundusz przekazał, że w ciągu sześciu tygodni (17 lutego - 29 marca) do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wpłynęło 33,7 tys. elektronicznych wniosków o dotację na wymianę źródła ciepła, w tym 1739 dotyczyło wyłącznie pomp ciepła, bez termomodernizacji budynku i zostały one złożone za pośrednictwem pełnomocnika na dotację z prefinansowaniem. Zauważono, że w analogicznym okresie roku ubiegłego udział elektronicznych wniosków tylko na pompę ciepła był zdecydowanie niższy i było to odpowiednio 24,7 tys. i 481 wniosków.

- Ostatnie tygodnie pokazują, że im bliżej zamknięcia listy zielonych urządzeń i materiałów, tym więcej wniosków w programie "Czyste Powietrze" przez pośredników i to wyłącznie na dotację pomp ciepła - często niespełniających norm, bez termomodernizacji budynku. Odczują to w portfelu ci, którzy w ten sposób narażają się na wysokie rachunki za ogrzewanie w nieocieplonym domu - uważa wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda.

Usługi niskiej jakości po zawyżonej cenie

Narodowy Fundusz ostrzega potencjalnych beneficjentów i apeluje o ostrożność przy kupnie pomp ciepła w związku z weryfikacją listy ZUM.

"Zainteresowani dotacjami z programu, wybierając na własną odpowiedzialność dostawcę i firmę instalacyjną zajmującą się wymianą źródła ciepła, powinni zachować ostrożność, szczególnie jeśli ktoś puka do ich drzwi i proponuje coś "za darmo". W rzeczywistości może okazać się, że to nieuczciwy wykonawca, który oferuje usługi i produkty niskiej jakości w zawyżonych cenach" - alarmuje NFOŚiGW.

Dodano, że potencjalny beneficjent powinien zachować czujność, jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach "Czystego powietrza", a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy. "Podpisując takie pełnomocnictwo, daje się komuś prawo do dysponowania przyznaną dotacją" - przypomina Fundusz.

Wiceszef NFOŚiGW doradza również, by zainteresowany kupnem pompy ciepła i dotacją z Funduszu na ten cel beneficjent skonsultował się z doradcą energetycznym w gminie na temat proponowanego rozwiązania. Zaleca również poszukanie informacji o urządzeniu, które chcemy zamontować w internecie. Najlepiej - według Gajdy - zdecydować się również na audyt energetyczny, który wskaże rzeczywiste potrzeby każdego domu. Przypomniał, że na taki cel można otrzymać dotację z NFOŚiGW.

Jeśli wybieramy pompę ciepła to zakupy najbezpieczniej zrobić jednak po 13 czerwca, kiedy na liście ZUM znajdą się tylko urządzenia o sprawdzonej jakości - dodał wiceprezes Robert Gajda.

Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują rządowy program

Zmiany w "Czystym Powietrzu" związane z pompami ciepła, to jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Dodano, że już teraz można wnioskować o dotację z "Czystego Powietrza", planując zakup i instalację urządzenia po 13 czerwca.

Pod koniec lutego 2024 r. NFOŚiGW podjął decyzję ws. zmian w "Czystym Powietrzu", które dotyczyły właśnie dofinansowania pomp ciepła. Eksperci oraz branża wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września ub.r. NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.

Branża wskazywała ponadto, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Miks
miesiąc temu
Ostatnio pojawia się dużo komentarzy na tematy gospodarki niemieckiej czy nie lepiej jest pisać po niemiecku dla lepszego zrozumienia gospodarki niemieckiej???niż tocząc bełkot polski???
Miks
miesiąc temu
A kiedy będą dotacje do opuszczenia polski przez Polaków jak już wszystko zostanie zrobione a Polacy zostaną niewolnikami...
Zulugula
miesiąc temu
chodzi o to żeby nie kupować innych pomp niż te które pochodzą z Niemiec i tyle w tym temacie. Mogą równie być te pompy, które pochodzą z Azji byleby pośredniekiem był jakiś Adolf.
Lol
miesiąc temu
"Praworządna" pompa będzie chińska, ale koniecznie musi być od niemieckiego pośrednika 2x droższa. Do tego potrzebna jest specjalna lista, a do tworzenia i aktualizacji listy zatrudni się jakiegoś POciotka
kłamstwo ofic...
miesiąc temu
najbardziej nieuczciwa jest propaganda okłamująca ludzi przedstawianiem pomp ciepła jak czego nadzwyczajnego podczas gdy jest to po prostu rodzaj piecyka elektrycznego tylko zazwyczaj trochę wydajniejszego ...