Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Polacy pracują po godzinach. Prawie 6 godzin tygodniowo pracy za darmo

49
Podziel się:

Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach. Badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo. - Praca poza wyznaczonymi godzinami prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków - ostrzega Anna Barbachowska z ADP Polska, autora raportu.

Polacy pracują po godzinach. Prawie 6 godzin tygodniowo pracy za darmo
W skali globalnej pracownicy każdego tygodnia wykonują średnio prawie ponad 8h 30 minut dodatkowej pracy (GETTY, Reza Estakhrian)

"Ponad 25 proc. Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. Według poprzedniej edycji badania Polacy pracowali średnio 5h 30 minut za darmo, natomiast w bieżącym roku średnia zwiększyła się do 5 h 48 minut" - przekazano w raporcie.

Telefony i maile po godzinach to norma

Ponad 34 proc. Polaków deklaruje, że jest skłonna pracować więcej godzin i dni w tygodniu, jeżeli będzie się to wiązało z dodatkowym wynagrodzeniem - dodano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uchodźcy pozytywnie wpłyną na polski rynek? "Szkoda, że dopiero teraz władzy otworzyły się oczy"

Jak podaje ADP, w skali globalnej pracownicy każdego tygodnia wykonują średnio prawie ponad 8h 30 minut dodatkowej pracy. Średnia europejska pozostaje na nieco niższym poziomie i wynosi 7h 45 minut.

"Po ponad dwóch latach pandemii pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej lub hybrydowej. Wypracowane zostały schematy, które pozwalają im zachowywać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, jednak wciąż przyznają, że zdarza im się pracować po godzinach" - wskazano w komunikacie.

- Odbieranie telefonów czy pisanie maili poza godzinami pracy często w trakcie pandemii, zaczęło przyjmować status normalności. Jednak nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracowników. Praca poza wyznaczonymi godzinami prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków. Przepracowany pracownik znacznie szybciej przestanie odczuwać satysfakcję ze swojej pracy – powiedziała Anna Barbachowska z ADP Polska.

Sygnały ostrzegawczy: lęk, pogorszenie samopoczucia

Psycholog Sylwia Wysocka-Sollich przekazała, że według badań CBOS, w 2019 r. aż 11 proc. Polaków zmagało się z pracoholizmem.

- Kiedy obserwujemy u siebie bądź u naszych współpracowników pogorszenie samopoczucia, skutkujące lękiem czy depresją związaną z pracą, powinien być to dla nas zawsze sygnał. Pamiętajmy, aby nie przekraczać 40 godzinowego tygodnia pracy oraz stawiać jasne granice, oddzielając swoje życie prywatne od zawodowego - podsumowała.

12 sierpnia przypada Światowy Dzień Pracoholików. Jak wskazano w raporcie ADP, pracoholizm pojawia się w momencie, kiedy zaburzona jest równowaga między pracą a innymi sferami życia człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
Niczadarmo
9 miesięcy temu
Nigdy nie robię po godzinach, chyba, że odpłatnie i to ze stawką za NADGODZINY. Jeśli szef chce dłuższej pracy to niech sam zostaje. Kończy się czas pracy to ja wychodzę i tyle. Za darmo pracować nie będę i wspierać januszy biznesu nie zamierzam.
jankiel
2 lata temu
przecież na tych milionerów i tłuste koty ktoś musi wyrobić
Gołota
2 lata temu
Jeszcze trochę a będziemy pracować 12 dni w tygodniu jak kiedyś za szlachty. Pannszczyzna wraca.
Taka prawda.
2 lata temu
Tak wygląda PISowski dobrobyt za miskę ryżu.
Zazu
2 lata temu
Państwo ze słomy .
...
Następna strona