Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kodeks wyborczy PO trafi do Sejmu

0
Podziel się:

Platforma chce m.in. wprowadzenia dwudniowego głosowania.

Kodeks wyborczy PO trafi do Sejmu
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Jeszcze we wrześniu do Sejmu ma trafić część propozycji zmian w prawie wyborczym autorstwa Platformy Obywatelskiej.

PO chce m.in.: wprowadzenia jednomandatowych okręgów w gminach i powiatach, głosowania dwudniowego, przez pełnomocnika oraz korespondencyjnego.

Wiceszef POWaldy Dzikowskipowiedział, że prace nad kodeksem zbliżają się ku końcowi, trwają jeszcze konsultacje z ekspertami oraz koalicyjnym PSL.

Nie rozstrzygnięto jeszcze, które zmiany trafią do Sejmu już we wrześniu. W nieoficjalnych rozmowach politycy Platformy informują, że najpierw będą chcieli zgłosić projekty wprowadzające jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach i powiatach oraz umożliwiające głosowanie przez pełnomocnika.

Platforma liczy, że głosowanie przez pełnomocnika i korespondencyjne uda się wprowadzić jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

PO chce wprowadzenia głosowania przez pełnomocnika dla osób chorych i niepełnosprawnych. Według polityków PO takie ułatwienie mogłoby znacząco wpłynąć na frekwencję.

W ostatnich wyborach parlamentarnych - według PKW - z głosowania musiało zrezygnować 1- 2 mln osób mających ograniczone możliwości ruchowe.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem, wychodzącym - jak przekonują politycy PO - naprzeciw wyborcom, jest wprowadzenie głosowania dwudniowego. Obecnie wybory są jednodniowe i odbywają się w niedzielę. PO chce, aby do urn można było pójść już w sobotę.

Politycy Platformy - ale również PKW - wskazują że możliwość głosowania w ciągu dwóch dni sprawdziła się podczas referendum na temat przystąpienia Polski do UE w 2004 r. Według szacunków Komisji dwudniowe głosowanie zwiększyłoby koszty wyborów o około 40 proc.

Jeden z czołowych działaczy PSL Eugeniusz Kłopotek powiedział, że PSL _ jest w stanie _ zaakceptować propozycję głosowania przez pełnomocnika. Ale - jak zaznaczył - taki przepis musi być _ ograniczony _ do osób niepełnosprawnych i starszych. _ - To musi dotyczyć wypadków szczególnych, żeby nie było sytuacji, że ktoś nie chce iść na wybory, to załatwia sobie pełnomocnika _ - podkreślił Kłopotek.

PSL zgadza się zarówno na wybory dwudniowe i przedłużenie czasu głosowania. - _ Nie będziemy o kodeks wyborczy kruszyć kopii _ - zapewnia Kłopotek.

PremierDonald Tuskzapewniał wielokrotnie, że PO nie będzie forsowała zmian reguł wyborczych, które by ją faworyzowały. Zapowiedział też, że będzie chciał negocjować z PiS poparcie dla możliwości głosowania przez internet.

Prezes PiSJarosław Kaczyńskiopowiedział się jednak przeciw głosowaniu przez internet. Jego zdaniem, _ głosowanie musi być decyzją poważniejszą niż _kliknięcie" myszką.

wybory
wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)