Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Niemcy: Szef MSZ za pragmatycznym dialogiem z Rosją

0
Podziel się:

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank- Walter Steinmeier opowiedział się za kontynuowaniem pozbawionego ideologicznych obciążeń dialogu z Rosją, także w dziedzinie energetyki, aby związać ją trwale z Europą.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank- Walter Steinmeier opowiedział się za kontynuowaniem pozbawionego ideologicznych obciążeń dialogu z Rosją, także w dziedzinie energetyki, aby związać ją trwale z Europą.

"Musimy pilnie odideologizować tę nieco usztywnioną dyskusję o Rosji. Jesteśmy żywotnie zainteresowani tym, by Rosja nieodwracalnie zbliżała się do Europy, posuwała się naprzód w kierunku umacniania pluralizmu i praworządności. Bez naszego zaangażowania nie dojdzie do tego. Wycofanie się (z dialogu) byłoby niewłaściwym zaleceniem" - powiedział Steinmeier w wywiadzie, opublikowanym w najnowszym, dostępnym od niedzieli wydaniu tygodnika "Der Spiegel".

Szef niemieckiej dyplomacji zaapelował o większy spokój w dyskusjach na temat rosyjskich dostaw gazu i ropy naftowej. "Nie jesteśmy bezradnym, uzależnionym od potężnej Rosji odbiorcą energii. Unia Europejska jest olbrzymim rynkiem z 500 milionami klientów. Jesteśmy potęgą, jeśli chodzi o popyt, którą możemy i powinniśmy wykorzystywać w międzynarodowych stosunkach" - wyjaśnił.

Pytany o odmowę Rosji w sprawie ratyfikacji Europejskiej Karty Energetycznej, Steinmeier podkreślił, że władze na Kremlu "słusznie" podnoszą, iż również Norwegia nie podpisała tego dokumentu. "Nic nie pomoże kurczowe trzymanie się stanowisk. Powinniśmy natomiast wynegocjować porównywalne mechanizmy pozwalające rozwiązywać spory o dostawy (energii) w przyszłej umowie o partnerstwie i współpracy między UE i Rosją" - powiedział.

Steinmeier odrzucił sugestię, że Niemcy muszą wybierać między Ameryką a Rosją. Powiedział, że nie ceni porównań sprawiających wrażenie, że ma się do czynienia z sytuacją "albo-albo". "Historia naszych stosunków z USA nie da się porównać ze stosunkami z Rosją. Mimo to, naszym celem musi być powiększanie - poprzez włączenie i ścisłą kooperację - obszarów, gdzie mamy wspólne wartości. Należy nazywać po imieniu deficyty w praworządności i demokracji, a także rozmawiać o ich usunięciu" - dodał.

"Zalecam bardzo, byśmy podtrzymywali nasze strategiczne zaangażowanie w stosunki z Rosją. Musimy pracować nad tym, żeby Rosja nie oddaliła się od nas" - powiedział Steinmeier.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)