Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
Artykuł powstał we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach.

Postaw na swoim. Skorzystaj z dotacji i załóż firmę na Śląsku

15
Podziel się:

Ponad 650 osób może otrzymać dotacje na otwarcie własnej firmy w województwie śląskim. Za kilka tygodni rozpoczną się pierwsze nabory. Otrzymać można ponad 23 tysiące złotych plus comiesięczne wsparcie na opłacenie podatków czy ZUS.

– Uwielbiam malować i uwielbiam ciuchy. I tak mi się to połączyło, że powstał pomysł na ME Custom Jackets, czyli na unikatowe, ręcznie zdobione kurtki – wspomina Malwina Faba
– Uwielbiam malować i uwielbiam ciuchy. I tak mi się to połączyło, że powstał pomysł na ME Custom Jackets, czyli na unikatowe, ręcznie zdobione kurtki – wspomina Malwina Faba

Własna firma to marzenie – zarówno dla tych, którzy nie mają pracy i szukają pomysłu na życie, jak i dla tych, którzy mają już ten pomysł i chcą się wyrwać „na swoje”, by zarabiać na życiowej pasji.

Tak było w przypadku pani Malwiny Faby, która jest architektem, ale – jak mówi – od zawsze szukała niszy, którą mogłaby zagospodarować.

– Uwielbiam malować i uwielbiam ciuchy. I tak mi się to połączyło, że powstał pomysł na ME Custom Jackets, czyli na unikatowe, ręcznie zdobione kurtki – wspomina.

Firma działa już dwa i pół roku i świetnie prosperuje. Udało się dzięki dotacji, którą pani Malwina uzyskała w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żorach.

– Za pieniądze z dotacji kupiłam to, co było potrzebne: farby, drukarki, aparaty. W przypadku mojej działalności bardzo drogie są szczególnie farby, więc dotacja była tu niezbędna – mówi przedsiębiorczyni.

Osób, które otrzymały pieniądze na własną firmę na Śląsku, jest znacznie więcej. Otwierają zakłady fryzjerskie, cukiernie, kwiaciarnie, firmy doradcze. Dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Społecznego można zrealizować niemal każdy pomysł na biznes.

Teraz pojawia się na to nowa szansa: już za kilka tygodni będzie można składać wnioski o dofinansowanie na własną działalność gospodarczą w całym województwie śląskim.

Nie tylko pieniądze

Osoby, które zakwalifikują się do jednego z projektów unijnych, otrzymają dotację w wysokości ponad 23 tys. zł Ale to nie wszystko.

Bardzo istotnym elementem są szkolenia i doradztwo przed rozpoczęciem działalności. Są dostosowane do poziomu wiedzy ubiegających się o dotację, tak więc osoby, które np. już miały kiedyś własną firmę, będą realizowały inny plan szkoleń niż ci, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu firmy.

Złożenie wniosku o dotacje to w praktyce złożenie biznesplanu – bez niego nie można wystartować. Minimum informacji, które powinien zawierać to: opis przedsięwzięcia, szacunkowy budżet (koszty, przychody, inne źródła finansowania), plan marketingowy oraz harmonogram. W technicznym wypełnieniu biznesplanu pomagają doradcy, którzy dokonują następnie jego oceny formalnej.

Wszyscy zakwalifikowani do projektu dodatkowo mogą otrzymać wsparcie pomostowe. Jest to comiesięczna dotacja w wysokości płacy minimalnej. Te pieniądze można przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków w pierwszym okresie prowadzenia działalności (do 6 miesięcy, z opcją przedłużenia o kolejne 6) – np. na opłacenie ZUS, podatków czy opłat administracyjnych.

Jak otrzymać dotację?

Przede wszystkim trzeba spełnić formalne warunki – dwa najważniejsze i obowiązkowe to wiek powyżej 30 lat i zamieszkanie w województwie śląskim oraz przynajmniej jedno z dodatkowych kryteriów, np. być osobą w wieku 50 lat i więcej, kobietą lub osobą o niskich kwalifikacjach.

Warto podkreślić, że z dotacji mogą skorzystać także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych, krótkoterminowych lub o niskich zarobkach.

Następnie trzeba się zgłosić do instytucji, która prowadzi taki projekt. Wyłoniono już te podmioty i podpisywane są z nimi umowy.

Pierwsze projekty, do których mogą zgłaszać się chętni na dotacje, pojawiły się już na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Warto ją śledzić, gdyż w najbliższym czasie zostaną na niej opublikowane kolejne propozycje projektów oraz informacje, gdzie i kiedy można się zgłaszać.

Planowane jest udzielenie ponad 650 dotacji.

Z uczestnikiem projektu, którego biznesplan został pozytywnie oceniony i zaakceptowany, podpisana będzie umowa, w której zobowiązuje się on do utrzymania działalności przez co najmniej 12 miesięcy. Jeśli się z tego nie wywiąże – będzie musiał zwrócić otrzymane środki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
mick
3 lata temu
Chcesz to ryzykuj. Potem uważaj co będzie....
kostucha
4 lata temu
przeznaczone dla ludzi długoterminowo niepracujących :):) napeeeewno takie osoby mają pomysł na biznes napeeeewno, jeszcze lepiej osoby słabo wykształcone ooooo te to mają pomyyysłyyyy że ach. Szkolenie 1 - ile razy w tygodniu prać bieliznę, szkolenie 2 - kiedy mówić dzień dobry, szkolenie 3 - plastyka podpisu. proponuję te szkolenia w cenie promocyjnej 1500 PLN/osobę za kożde, nigdzie nie będzie taniej... oczywiście z obiadem
Hugo
4 lata temu
Tak załóż firmę w Polsce potem utrzymuj wszelkie biurwy i użeraj się z nimi. W dodatku z dnia na dzień stajesz się wrogiem publicznym i wyzyskiwaczem.
rozsądny
4 lata temu
Własna firma to koszmar w czasach kryzysu oraz niekończącej się legislacji przepisów , i ogromnych obciążeń podatkowych.
firma
4 lata temu
Zakładałem firmę w woj. śląskim i nie dostałem nawet zeta, a to wiek nie ten, a to cos tam i tak w kółko, więc takie bajki to tylko dla ciemniaków