Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miasto zakochanych i największy teleskop

0
Podziel się:

Twierdza w Grudziądzu należała do pruskiego systemu obronnego Dolnej Wisły. Obserwatorium w Piwnicach ma największy w Polsce radioteleskop. W chełmińskiej farze są przechowywane relikwie św. Walentego.

Miasto zakochanych i największy teleskop
(Carta Blanca)

Mury twierdzy w Grudziądzu stanowią nieodłączny element nadwiślańskiej panoramy miasta. Należała ona do pruskiego systemu obronnego Dolnej Wisły, a jej budowę rozpoczęto w 1774 r., zatrudniając ok. 7 tys. robotników.

Nie odegrała większej roli militarnej, ale jako jedyna twierdza pruska oparła się wojskom napoleońskim w czasie oblężenia w 1807 r. Jednak do miasta warto również zajrzeć z powodu unikatowego zespołu spichlerzy z XIV-XVIII w. na nadwiślańskiej skarpie, składających się na swoisty mur obronny z masywnymi przyporami, kilku zabytkowych kościołów oraz nastrojowego Rynku Głównego, na którym stoją rzędem wysokie, barokowe kamienice.

Więcej w "Nawigatorze
turystycznym" wydawnictwa
Carta Blanca Warto zaplanować wycieczkę przez Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Przez wiele miejscowości można przejechać samochodem lub rowerem - najdłuższym w kraju szlakiem rowerowym - lub spacerować pieszo wzdłuż skarp Wisły (są szlaki turystyczne).

Ochronie podlega ponad 80-kilometrowy odcinek dolnej Wisły, częściowo uregulowany, wraz z dnem doliny z licznymi starorzeczami, piaszczystymi łachami i wyspami, a także fragmenty wysoczyzny morenowej. Poza walorami przyrodniczymi można tu znaleźć zabytki, m.in. domy pomenonickie, stare kościoły i cmentarze.

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w *Piwnicach *ma największy w Polsce radioteleskop RT-4, o średnicy parabolicznego lustra 32 m. Jest to główny instrument obserwacyjny używany przez zespół Katedry Radioastronomii, poszukujący nowych układów planetarnych i badający ciała Układu Słonecznego.


fot. Carta BlancaOd kilku lat mieszkańcy *Chełmna *nazywają swoją miejscowość miastem zakochanych, a 14 lutego organizują koncerty i zabawy. Od paru wieków w chełmińskiej farze są przechowywane relikwie św. Walentego - patrona zakochanych. W dniu jego święta największe cukiernie sprzedają ciasta w kształcie serc - najsłynniejsze wyroby Chełmna.

A samo miasto należy do jednych z najpiękniejszych w Polsce i jest malowniczo rozłożone na wzgórzu nad Wisłą. Opasują je mury obronne z XII w. o długości ok. 2300 m, z zachowanymi 23 basztami i jedną z 6 bram - Grudziądzką. Ratusz w centrum miasta to wspaniały przykład włoskiego renesansu.

| Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Rynek 28, 056 686 21 04, 8.00-16.00 (wt.-pt.), 8.00-15.00 (sb.), 10.00-13.00 (nd.) |
| --- |

turystyka
kujawsko-pomorskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)