Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pradawna ziemia leśnej ciszy

0
Podziel się:

Bory Tucholskie należą do najmniej zanieczyszczonych obszarów Polski. W Wymysłowie k. Kiełpina warto odwiedzić Muzeum Indian Północnoamerykańskich.

Pradawna ziemia leśnej ciszy
(Carta Blanca)

Bory Tucholskie należą do najmniej zanieczyszczonych obszarów Polski jednak dopiero w 1996 r. około 3% lasów objęto ochroną, tworząc park narodowy. Z dala od dużych miast i zakładów przemysłowych przetrwały tu najwrażliwsze na skażenie środowiska gatunki roślin i porostów. Wody tutejszych jezior i strumieni należą do najczystszych w kraju. W rozległych sosnowych borach swoje gniazda budują bieliki. Nad brzegami jezior zadomowiły się bobry reintrodukowane w latach 70. XX w. Obszar Borów Tucholskich doskonale nadaje się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

Bory Tucholskie nazywane są pradawną ziemią leśnej ciszy. Można tu spotkać gatunki porostów, które pamiętają zlodowacenie sprzed 10 tys. lat. Liczne jeziora, rzeki płynące krętymi dolinami, piękne lasy, piaszczyste równiny, torfowiska i bagna sprawiają, że jest to niezwykle urokliwy zakątek Polski.

Więcej w "Nawigatorze
turystycznym" wydawnictwa
Carta Blanca Osią Tucholskiego Parku Krajobrazowego jest rzeka Brda o malowniczo wijącym się nurcie i wcinająca się do kilkunastu metrów w powierzchnię sandru. Bieg rzeki jest urozmaicony, na przemian pojawiają się odcinki przełomowe o wysokich brzegach i silnym spadku oraz szerokie zakola i towarzyszące im starorzecza wśród łąk. Jest to popularny szlak kajakowy, nawet na skalę międzynarodową.

Poniżej Rudzkiego Mostu, miejsca, w którym chętnie odpoczywają kajakarze, znajduje się najpiękniejszy, przełomowy odcinek Brdy. Rzeka płynie tu w głębokim wąwozie, ciemnym od gęsto rosnących drzew, między którymi zdarzają się pomnikowe dęby zwane wisielczymi, ponoć od dezerterów wieszanych na nich z rozkazu Napoleona.

W wielu wsiach na terenie parku zachowały się zabytki budownictwa z przełomu XVIII i XIX w. reprezentujące kulturę Borowiaków, m.in. we wsiach: Krąg, Legbąd, Zapędowo, Łukowo, Cekcyn.

W 2000 r. w *Wymysłowie *k. Kiełpina powstało Muzeum Indian Północnoamerykańskich. W zbiorach znajdują się eksponaty przybliżające życie codzienne, kulturę oraz sztukę pierwotnych Amerykanów: przedmioty użytkowe i obrzędowe, barwne stroje i broń. Na polance obok muzeum rozbijają swoje tipi polscy Indianie.

| Muzeum Indian Północnoamerykańskich, Wymysłowo 5, 052 334 32 19, V-IX, 10.00-18.00, bilet normalny 5zł, ulgowy 3 zł |
| --- |

turystyka
kujawsko-pomorskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)