Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pałac w Mosznej - 99 wież oraz 365 pomieszczeń

0
Podziel się:

Żeby zobaczyć pałac najbogatszego człowieka Prus połowy XIX wieku oraz zabytkowe sanktuarium nie trzeba jechać daleko. Takie atrakcje znajdują sie na Opolszczyźnie.

Pałac w Mosznej - 99 wież oraz 365 pomieszczeń

Żeby zobaczyć pałac najbogatszego człowieka Prus połowy XIX wieku oraz zabytkowe sanktuarium nie trzeba jechać daleko.

Największą osobliwością zamku w Otmuchowie są ,,końskie schody". Pozwalały one wjechać konno na piętro rezydencji. Atrakcją jest także kominek z tajnym przejściem i zapadnią.

Ze szczytu zamkowej baszty roztaczają się niezapomniane widoki. W miejscowości stoi barokowy kościół św. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego z końca XVII w., słynący z pięknego wnętrza i fasady z licznymi zdobieniami. W pobliżu Otmuchowa w latach 1929-1933 utworzono duży zbiornik retencyjny, przegradzając Nysę Kłodzką najdłuższą w Polsce zaporą ziemną (6 km). Nad jego brzegami działa wiele ośrodków wypoczynkowych. Najlepsze plaże są w rejonie Ściborza i Sarnowic.

Zgodnie z wolą właściciela Huberta von Thiele-Winclera - najbogatszego człowieka Prus w połowie XIX w. - bajkowy pałac w Mosznej ma 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek.

Z tą zachwycającą budowlą wiąże się kilka zagadek, m.in. historia odkrycia w jej ogrodzie na początku XX w. fragmentów piwnic. Niektórzy uważają je za pozostałości dawnej twierdzy templariuszy, łączącej się podziemnymi korytarzami z pałacem w pobliskich Chrzelicach. Odkryto turównież kawałek starego ceglanego muru i ślady średniowiecznego ogrodzenia, co sugeruje, że faktycznie już dawno temu istniała tu jakaś warownia. Budowlę otacza przepiękny park.

| _ Moszna Zamek , __ 077 466 84 18, IV, IX-X 14.00, 15.00 (pn.-pt.), 12.00, 14.00, 15.00, 16.00 (sb.-nd.), V-VIII 14.00, 15.00, 16.00 (pn.-pt.), 10.00, 11.00, 12.00, 14.00, 15.00 i 16.00 (sb.-nd.), bilet normalny 5 zł, dzieci 3 złotych. _ |
| --- |

Na Górze Świętej Anny (400 m n.p.m.) znajduje się sanktuarium, uznane za jeden z 28 najcenniejszych obiektów i zespołów zabytkowych w Polsce. Stoi tu XVII-wieczny klasztor Franciszkanów oraz wspaniała bazylika z pięknymi witrażami i organami (pierwszy kościół zbudowano ok. 1480 r.). Obydwie budowle są pięknie wkomponowane w kulturowo - przyrodniczą przestrzeń Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny.

Od prawie 500 lat pielgrzymi odwiedzają górę, aby pomodlić się do św. Anny (czyli babci Jezusa, a matki Marii), która w Europie jest uważana za opiekunkę rodzin i żon. Na wschodnim i południowym zboczu góry, między drzewami, widać 40 kaplic kalwaryjskich, powstałych na początku XVIII w. Park krajobrazowy utworzono także po to, aby chronić wapienne formy krasowe, głównie groty i wąwozy, oraz kserotermiczną roślinność.

_ Więcej w "Nawigatorze turystycznym" wydawnictwa Carta Blanca _ W Kędzierzynie-Koźlu co roku na przełomie września i października odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych ,,Publicystyka", który propaguje amatorską twórczość filmową, a także promuje rozwój publicystyki filmowej. W czasie imprezy trwają warsztaty, wykłady i dyskusje, często poświęcone kontrowersyjnym tematom. W spotkaniach uczestniczy wiele sław polskiego kina. W mieście warto zobaczyć ruiny zamku z przełomu XIII i XIV w. Zachował się fragment murów i południowe piwnice, a w zrekonstruowanej baszcie otwarto niewielkie muzeum. Przetrwało też kilka XVI-wiecznych budynków, kiedyś stojących na obszarze podzamcza.

Przez Kędzierzyn-Koźle przebiega jeden z najstarszych w Europie kanałów żeglugowych wyposażonych w śluzy komorowe. Powstały w latach 1792-1812 Kanał Kłodnicki, łączący Koźle z Gliwicami, został już niemal całkowicie zasypany (zastąpił go Kanał Gliwicki), ale w okolicy zachowało się sporo zabytków budownictwa przemysłowego. Najciekawsze z nich to pompownia z 1900 r., wieża wodociągowa, neogotycki zespół dawnej gorzelni, budynki młyna wodnego i starej papierni.

turystyka
opolskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)