Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamek w Baranowie owiany legendą

0
Podziel się:

Młodzi kawalerowie powinni unikać przebywania we wnętrzach zamku po północy, gdyż w tym czasie po korytarzach błąka się tajemnicza biała zjawa poszukująca męża.

Zamek w Baranowie owiany legendą

Zamek w Baranowie Sandomierskim (na zdjęciu) z przełomu XVI i XVII w., będący siedzibą rodu Leszczyńskich, dowodzi ich dobrego wyczucia estetyki.

Rezydencję zbudowano na wzór Wawelu i mimo wielu zniszczeń i pożarów na przestrzeni wieków udało się zachować jej architektoniczny kształt. Przy odnawianiu wnętrz pracował Jacek Malczewski, a przy baszcie południowo-zachodniej znajduje się kaplica ozdobiona witrażami Józefa Mehoffera.

Budowla wyróżnia się wspaniałym krużgankowym dziedzińcem. Oferuje możliwość zakwaterowania w stylowych apartamentach, ale jak mówi lokalna legenda, młodzi kawalerowie powinni unikać przebywania we wnętrzach zamku po północy, gdyż w tym czasie po korytarzach błąka się tajemnicza biała zjawa poszukująca męża.

Ważnym zabytkiem jest XVII-wieczny kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Na jego murach zachowały się kamienne epitafia, na wieżach wiszą trzy zabytkowe dzwony (dwa z XVII w.), a w podziemiach przetrwały groby rodziny Leszczyńskich.

( http://static1.money.pl/i/a/52/17460.jpg Skansen w Kolbuszowej )
Skansen w KolbuszowejAtrakcją turystyczną Kolbuszowej, miasta nad rzeką Nil, jest skansen - Muzeum Kultury Ludowej. Prezentuje budownictwo drewniane z terenów zamieszkanych przez Rzeszowian i Lasowiaków.

Wizyta w skansenie to niezapomniana wycieczka w przeszłość, umożliwiająca przegląd wiejskich chałup, zagród, wiatraków czy urządzeń przemysłu ludowego. Wiernie zrekonstruowane wnętrza sprawiają wrażenie, jakby gospodarze opuścili je tylko na chwilę. Warto zatrzymać się przy wystawie ludowych zabawek.

| Muzeum Kultury Ludowej |
| --- |
| ul. Kościuszki 2, 017 227 12 96, V- IX 8.00-17.00 (pn.-pt.), 10.00-19.00 (sb.-nd.), X-IV 9.00-15.00 (pn.-pt.), bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł |

( http://static1.money.pl/i/a/40/17704.jpg Browar w Leżajsku )
Browar w Leżajsku Wizyta w Leżajsku na przełomie lutego i marca to wycieczka w świat kultury chasydów, którzy w rocznicę śmierci cadyka Elimelecha spieszą do jego grobu, by modlić się o pomyślność swojego narodu.

W tym czasie Leżajsk przypomina przedwojenny sztetl, czyli żydowskie miasteczko. W Leżajsku warto zobaczyć XVII-wieczne, przepięknie rzeźbione, barokowe organy w bazylice Bernardynów - monumentalny zespół instrumentalny, na którym może grać trzech organistów jednocześnie. Najdłuższe piszczałki mają ponad 10 m długości!

W mieście działa także jeden z najsłynniejszych polskich browarów - jego tradycje sięgają czasów średniowiecza.

turystyka
podkarpackie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)