Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Augustów: Raj dla wodniaków

0
Podziel się:

Malownicza Czarna Hańcza, rejs po Kanale Augustowskim i pierwszy w Polsce wyciąg dla narciarzy wodnych - okolice Augustowa oferują amatorom sportów wodnych wiele atrakcji.

Augustów: Raj dla wodniaków
(Carta Blanca)

Malownicze spływy Czarną Hańczą, rejs po Kanale Augustowskim, Mistrzostwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym i pierwszy w Polsce wyciąg dla narciarzy wodnych - okolice Augustowa oferują amatorom sportów wodnych wiele atrakcji.

Augustów jest ważnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, a od 1993 r. również uzdrowiskiem klimatycznym, w którym ze względu na złoża borowiny leczy się choroby narządów ruchu, reumatyczne i układu krążenia.

Wskutek wojen i pożarów miasto straciło wiele zabytków, a najstarszym budynkiem Augustowa jest kamienica z 1800 r., w której nocował cesarz Napoleon I. Warto obejrzeć m.in. zrekonstruowany dworek gen. Ignacego Prądzyńskiego (1829 r.), zespół budynków dawnej poczty z początku XIX w. i oficerski Yacht Club z 1935 r.

_ Oficerski Yacht Club (hotel), _ al. kard. _ S. Wyszyńskiego 1, 087 643 34 96 _

Tutejszy Dom Wycieczkowy na Białej Górze nad jeziorem Necko jest jedynym krajowym dziełem Macieja Nowickiego, współtwórcy gmachu ONZ w Nowym Jorku.


Mistrzostwa Polski w Pływaniu
na Byle Czym Do Augustowa warto przyjechać pod koniec lipca, kiedy odbywają się Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym. W zabawie może wziąć udział każdy, kto skonstruuje wehikuł utrzymujący się na wodzie i przepłynie na nim co najmniej 400 m.

Trzeba wykazać się też ciekawym przebraniem oraz pogodą ducha i poczuciem humoru. Augustów to miasto sportów wodnych, w którym znajduje się pierwszy w Polsce wyciąg dla narciarzy wodnych (740 m długości).

| _ Muzeum Ziemi Augustowskiej, l. Hoża 7, 087 643 27 54, 8.00-16.00 (wt.-nd.) _ |
| --- |

_ _

Warto wybrać się na rejs statkiem po Kanale Augustowskim, który od 1968 r. jest uznawany za zabytek budownictwa wodnego. Powstał w latach 1824-1839, zbudowany pod kierunkiem gen. Ignacego Prądzyńskiego dla połączenia systemów wodnych Wisły i Niemna poprzez liczne jeziora i koryta rzek: Netty i Czarnej Hańczy.

Kanał ma 112 km długości (w granicach Polski 80 km) i 18 śluz, z których 14 jest w Polsce (m.in. zabytkowe: Dębowo, Gorczyca, Kudrynki, Mikaszówka, Przewięź) i jest obecnie wykorzystywany głównie jako szlak turystyczny spływów kajakowych lub rejsów stateczkami. Muzeum prezentujące historię kanału znajduje się w Augustowie.

O jego wyjątkowym pięknie i krajoznawczo-turystycznej atrakcyjności zadecydował pejzaż doliny Biebrzy oraz urozmaicony krajobraz lasów i jezior Puszczy Augustowskiej. Wycieczka po kanale lub też szlakami i drogami prowadzącymi wzdłuż niego pozostawia niezapomniane wrażenia.

Czarna Hańcza, przepływająca przez Wigry, łączy jezioro z Kanałem Augustowskim. Kręta rzeka słynie ze spływów kajakowych. Szlak ten nie jest trudny, za to niezwykle malowniczy.

Na początku maja nad jej brzegami odbywają się zawody dla wędkarzy muchowych. Z kolei jezioro Wigry przyciąga zimą wędkarzy podlodowych, wykuwających przeręble w lodowej tafli.

turystyka
podlaskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)