Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Helska kosa albo krowi ogon - to najdłuższy półwysep

0
Podziel się:

W tym regionie są dwa najbardziej wysunięte na północ punkty Polski. Ten fenomen można spokojnie przemyśleć w jednej z licznych restauracji w Helu.

Helska kosa albo krowi ogon - to najdłuższy półwysep
(Carta Blanca)

Na Przylądku Rozewie warto zobaczyć najstarszą na polskim wybrzeżu Bałtyku latarnię morską z XIX w. im. Stefana Żeromskiego, której światła są widoczne z odległości 42 km.

Do niedawna urwisty klif o wysokości 54 m na przylądku uważano za najdalej na północ wysunięty punkt Polski. Dokładne pomiary wykazały jednak, że nieopodal, na terenie Jastrzębiej Góry, leży skrawek lądu _ jeszcze bardziej północny _ (54°50'11"N), który nazwano Gwiazdą Północy. W informacji turystycznej można zakupić stosowny certyfikat informujący o tym, że się tu było.

| Latarnia Morska im. Stefana Żeromskiego, ul. Leona Wzorka 1, 058 674 95 42, VI-VIII 9.00-18.00, z przerwą 13.00-14.00, bilet normalny 4 zł, ulgowy 2 zł |
| --- |

Najdłuższy polski półwysep, zwany przez miejscowych helską kosą albo krowim ogonem, to wąskie, 34-kilometrowej długości pasmo lądu oddzielające dwie zatoki: Gdańską i Pucką.

( http://static1.money.pl/i/a/25/17433.jpg Port w Helu )
_ Port w Helu _
Fot. Carta Blanca Zdrowy klimat, aromatyczne morskie powietrze, przepiękne plaże i uroki zacisznych rybackich wiosek już w dwudziestoleciu międzywojennym wywołały modę na Hel. Dziś w sympatycznych letniskach nadal panuje radosna atmosfera wakacyjnego lenistwa. Wreszcie nie trzeba się spieszyć, można spacerować, przesiadywać w knajpkach w oczekiwaniu na smakowitą rybę, wylegiwać się na ciepłym piasku, pływać. Warunki do letniego wypoczynku są idealne.

Kuźnica, malutka wioska rybacka (obecnie w granicach Jastarni), leży w najwęższej części półwyspu, który w tym miejscu ma niespełna 200 m szerokości. Przy ulicy stoją parterowe domki z czerwonej cegły, zbudowane pod koniec XIX w. W ostatnią niedzielę przed 29 czerwca z niewielkiej przystani rybackiej wyrusza na odpust św. św. Piotra i Pawła do Pucka malownicza procesja na łodziach.

( http://static1.money.pl/i/a/26/17434.jpg Maszoperia )
_ Maszoperia _
Fot. Carta Blanca U kresu wędrówki przez półwysep leży Hel. Życie tego sympatycznego miasteczka skupia się przy urokliwej ulicy Wiejskiej, przy której stoją niewysokie bielone domki rybaków, niektóre jeszcze z 1. połowy XIX w. W jednym z najstarszych mieści się słynna Maszoperia, gdzie warto się skusić na smakowitą rybę: flądrę w musztardzie, węgorza w winie, łososia z jabłkami i winogronami albo tradycyjnego śledzia po kaszubsku.

Warto pospacerować promenadą wzdłuż Zatoki Puckiej, zajrzeć do dużego, osłoniętego falochronem portu rybackiego czy na przystań jachtową. Zainteresowani militariami powinni skierować swe kroki do skansenu broni morskiej przy ul. Przybyszewskiego.

Sympatycznym zakończeniem spaceru będzie wizyta w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (przy promenadzie), gdzie w nowoczesnym fokarium mieszkają maskotki miasta - foki szare znalezione na bałtyckich plażach.

Wokół rynku w Pucku przetrwał średniowieczny układ ulic. Wznosi się tu gotycki kościół z czerwoną wieżą. Miasto z dwóch stron jest oblewane przez morze, nad którego wodami stoi oparte na palach wielkie drewniane molo ze stylową okrągłą ,,Restauracją Bursztynią" na końcu.

turystyka
pomorskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)