Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Żywca nie tylko na piwo

0
Podziel się:

Wisła, Koniaków, Pszczyna i Żywiec przyciągają w Beskidy nie tylko piękną okolicą. Można tam też obejrzeć chłopskie chaty, piękne pałace, w których mieściła się też kwatera główna wojsk niemieckich podczas wojny.

Do Żywca nie tylko na piwo

Wisła to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk beskidzkich, choć zaczęła rozwijać się dopiero w latach 20. XX w. Obecnie jest znana dzięki mieszkającemu tu mistrzowi skoków narciarskich - Adamowi Małyszowi.

Do Wisły lub Istebnej warto przyjechać w pierwszych dniach sierpnia na największą folklorystyczną imprezę Europy - Tydzień Kultury Beskidzkiej. W tym czasie koncertuje kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych z całego świata. Imprezę inaugurują barwne i widowiskowe korowody tańczących ludzi.

Można wstąpić do Muzeum Beskidzkiego, mieszczącego się w starej drewnianej karczmie z XVIII w. i prezentującego ciekawe wystawy etnograficzne, m.in. wnętrze typowej regionalnej chaty i góralskie stroje. Na uwagę zasługuje zbudowany w latach 1929-1931 zameczek prezydenta RP oraz kościół ewangelicko-augsburski z 1838 r., w którego kruchcie zorganizowano niewielką ekspozycję dawnych druków protestanckich.

Więcej przeczytasz w
"Nawigatorze turystycznym _ wydawnictwa Carta Blanca _W Koniakowie, najwyżej położonej osadzie województwa śląskiego (ok. 740 m n.p.m.), koniecznie trzeba odwiedzić Galerię Koronkarstwa, gdzie można podziwiać ręcznie robione serwety, ozdoby choinkowe oraz różnego rodzaju koronkowe ubrania, w tym również koronkową... bieliznę. Większość wyrobów jest wystawiona na sprzedaż. Koniaków, Jaworzynka i Istebna tworzą tzw. Trójwieś Beskidzką, będącą jednym z atrakcyjniejszych regionów turystycznych kraju.

Zespół pałacowy w Pszczynie wzniesiono w latach 1743-1767. Otacza go malowniczy 150-hektarowy park krajobrazowy, uznawany za jeden z najpiękniejszych na Śląsku. Na jego obszarze znajduje się skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, gdzie zebrano najcenniejsze zabytki drewnianej architektury ludowej regionu. W trakcie I wojny światowej w pałacu mieściła się Kwatera Główna wojsk niemieckich, a w czasie II wojny światowej była tu siedziba różnych instytucji cywilnych i wojskowych hitlerowskich Niemiec. Obecnie we wnętrzach działa muzeum, od 1979 r. organizujące koncerty muzyki barokowej, znane jako ,,Wieczory u Telemanna".


w żywieckim browarze
fot. Carta BlancaJedną z głównych atrakcji Żywca są okazałe, zabytkowe kamienice mieszczańskie. Turystów przyciąga też zamek z przełomu XIV i XV w. Na jego zachwycającym renesansowym dziedzińcu latem odbywają się koncerty muzyki dawnej. Wnętrza budowli prezentują przedmioty związane ze sztuką sakralną regionu z XV-XIX w., a czasami są organizowane wystawy sztuki lokalnych artystów. Zamek jest otoczony przez stary park. Są tu szerokie aleje, romantyczne mostki i ławeczki, a także stadnina koni i kucyków, gdzie można zamówić jazdę indywidualną lub przejażdżkę bryczką.

W parku stoi również klasycystyczny pałac, któremu obecny wygląd nadali w XIX w. Habsburgowie. Żywieckie kobiece stroje mieszczańskie (różniące się znacznie od strojów góralskich) są do dziś znane z niezwykle bogatych czepców i krochmalonych kryz z haftowanego tiulu.

turystyka
śląskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)