Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie z fascynującą techniką - Kanał Elbląski

0
Podziel się:

Fascynaci techniki muszą popłynąć w rejs Kanałem Elbląskim. Takich atrakcji nie uświadczą nigdzie indziej. Drugim atutem regionu jest w którym powstało dzieło "O obrotach ciał niebieskich".tur

Spotkanie z fascynującą techniką - Kanał Elbląski
(Carta Blanca)

Fascynaci techniki muszą popłynąć w rejs Kanałem Elbląskim. Takich atrakcji nie uświadczą nigdzie indziej. Drugim atutem regionu jest w którym powstało dzieło _ O obrotach ciał niebieskich _.

Największym miastem regionu jest leżący poniżej poziomu morza Elbląg, a jego największą atrakcją jest zabytkowy Kanał Elbląski, skąd odpływają statki wycieczkowe do Ostródy. Koniecznie trzeba pospacerować po odnowionym Starym Mieście. Autentyczna starówka została niestety zniszczona podczas II wojny światowej. Obecna, dzięki pracom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym, zachowuje historyczną zabudowę uliczek, a współczesna architektura kamienic stylizowana jest na dawną. Nad miastem góruje gotycki kościół św. Mikołaja z 96-metrową wieżą, z zachowanym cennym sklepieniem i wyposażeniem.

( http://static1.money.pl/i/a/219/17371.jpg Kanał Elbląski to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych w Europie )
_ Kanał Elbląski to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych w Europie _
Fot. Carta Blanca Urzekająca natura i fascynująca technika - tak w największym skrócie można określić atrakcje Kanału Elbląskiego. To jedna z najpiękniejszych dróg wodnych w Europie, a przy tym unikatowy w skali świata zabytek sztuki inżynieryjnej. Szlaki żeglugowe rozgałęzionego kanału łączą miasta Ostródę i Iławę z Elblągiem. Podczas rejsu można podziwiać malownicze pejzaże i zabytkowe urządzenia hydrotechniczne, jednak najwięcej wrażeń, co zgodnie podkreślają turyści, dostarcza pływanie statkiem... po łące.

Po opuszczeniu jeziora wpływa się do przekopu wiodącego do pierwszej pochylni. I tu zaczynają się prawdziwe emocje. Z pokładu widać wysokie, porośnięte trawą wzniesienie, na którym połyskują szyny i stalowe liny. Statek, omijając wielkie, napędzane wodą koła do przewijania liny, wpływa pomiędzy wystające z wody barierki.

Rozlega się gong, koła ruszają, pasażerowie odczuwają lekkie szarpnięcie i statek zaczyna powoli wynurzać się z wody, a wraz z nim wynurza się platforma, na której spoczywa. Platforma trafia na szyny, a po chwili zgromadzeni na pokładzie turyści stwierdzają ze zdumieniem, że _ płyną _ po trawie, w dodatku pod górę! Po osiągnięciu szczytu platforma zanurza się w drugim odcinku kanału i statek płynie dalej, teraz już bez żadnych ekstrawagancji, czyli po wodzie.

Znów można podziwiać z pokładu widoki - teren przechodzi z równinnego w pagórkowaty, więc jest pewne urozmaicenie. I tak do następnej pochylni - na całej trasie jest ich pięć, a łączna długość suchych odcinków wynosi ponad 3 km. W sezonie statki wypływają codziennie rano (ok. 8.00) z Elbląga i Ostródy. Po drodze zatrzymują się w Małdytach i Buczyńcu.

_ Więcej przeczytasz w "Nawigatorze turystycznym" wydawnictwa Carta Blanca _ W położonym nad Zalewem Wiślanym niewielkim Fromborku zwraca uwagę górujący nad centrum ceglany zespół budowli na Wzgórzu Katedralnym o charakterze obronnym.

Jest to zabytek przyciągający turystów z całego świata. Główny obiekt stanowi gotycka katedra Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja z XIV w. Cały kompleks jest otoczony przez mury obronne z wieżami, basztami i bramami. Ponad 500 lat temu funkcję kanonika pełnił tu Mikołaj Kopernik i tu powstało jego wiekopomne dzieło burzące dotychczasowe wyobrażenia o porządku świata - _ O obrotach sfer niebieskich _.

U stóp wzgórza stoi pomnik astronoma. Koniecznie trzeba wejść na Wieżę Radziejowskiego, aby poznać jedno z najlepszych polskich planetariów, zobaczyć nadzwyczajną panoramę Zalewu Wiślanego i obserwując unikalne wahadło Foucaulta, przekonać się naocznie, że Ziemia się kręci.

turystyka
warmińsko-mazurskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)