Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czat ze Stanisławem Stecem, wiceministrem finansów

0
Podziel się:

"Poszerzenie bazy podatkowej jest bardzo ważne, gdyż to w przyszłości umożliwi obniżenie podstawowej stawki podatku od towarów i usług. Zakłada się, że od 1 stycznia 2006 praktycznie wszystkie podmioty gospodarcze świadczące usługi na rzecz osób fizycznych będą podatnikami VAT" - powiedział Stanisław Stec, wiceminister finansów, podczas czata z Internautami Money.pl. Spotkanie odbyło się 2 lutego 2005 r. Poniżej przedstawiamy zapis dyskusji.

Czat ze Stanisławem Stecem, wiceministrem finansów

"Poszerzenie bazy podatkowej jest bardzo ważne, gdyż to w przyszłości umożliwi obniżenie podstawowej stawki podatku od towarów i usług. Zakłada się, że od 1 stycznia 2006 praktycznie wszystkie podmioty gospodarcze świadczące usługi na rzecz osób fizycznych będą podatnikami VAT" - powiedział Stanisław Stec, wiceminister finansów, podczas czata z Internautami Money.pl. Spotkanie odbyło się 2 lutego 2005 r. Poniżej przedstawiamy zapis dyskusji.

moderator: Witam serdecznie. Zapraszam do zadawania pytań. Pan minister czeka.

Stanisław Stec: Dzień dobry

Internauta Money.pl: Witam. Na początek mam pytanie nawiązujące do Pana wywiadu z Money.pl. Jaki procent podatku Pan płaci?
* Stanisław Stec:* Ponieważ rozliczam się z żoną płacę 30 proc. podatku, przynajmniej tak było w 2003 roku. Nie wiem ile zapłacę w tym roku. Gdybyśmy rozliczali się wspólnie byłoby to 40 proc.
* Stanisław Stec:* przepraszam - osobno

Internauta Money.pl: Dzień dobry. Czy może Pan powiedzieć kiedy w Polsce pojawi się jakiś odważny człowiek i rzeczywiście obniży podatki? Obniżenie podatku od osób prawnych dało zrealizowanie budżetu w wysokości ponad 130 %.
* Stanisław Stec:* Myślę, że obniżono podatki na 2004 rok, nie tylko od osób prawnych, ale również fizycznych, bo osoby fizyczne mogły wybrać podatek liniowy 19 proc., a te osoby były dotychczas opodatkowane stawką 40 proc. Nie łączyłbym realizacji o 30 proc. więcej niż planowano podatku CIT za 2004 rok, tylko ze stawką 30 proc., ale głównie ze wzrostem rentowności w podmiotach gospodarczych. Na potwierdzenie tego mogę podać, że największa suma z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych wpłynęła w marcu 2004, gdzie składano ostateczne zeznania za rok 2003.

Internauta Money.pl: Dlaczego MF w kontrolach tak rzadko wnioskuje do sądu o ukaranie nieuczciwych przedsiębiorców. Należy przecież korzystać z gospodarczej części kodeksu karnego�
* Stanisław Stec:* Kontrole podatkowe realizowane przez UKS oraz US zmierzają do ustalenia prawidłowości naliczania i odprowadzania podatku. Jeżeli w toku kontroli stwierdzane są przestępstwa gospodarcze, to urząd skarbowy oraz UKS jest zobowiązany do powiadamiania prokuratury. To prokurator podejmuje decyzję o wszczęciu postępowania i następnie składa akt oskarżenia do sądu. W większości takich doniesień kończy się aktami oskarżenia, ale nie zawsze wyrokami sądu, które są niezawisłe w swoich decyzjach.

Internauta Money.pl: Czy rozumie pan ustawę o vat?
* Stanisław Stec:* Oczywiście, że rozumiem ustawę o VAT, ale po 3-krotnym przeczytaniu i tylko dlatego, że rozumiałem poprzednią ustawę o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowych z 8 stycznia 1993 roku. Nawet kiedyś napisałem książkę pt: "VAT w praktyce"... Ustawa z marca 2004 o podatku od towarów i usług jest trudną ustawą, gdyż napisano ją w oparciu o dyrektywę UE i zdaję sobie sprawę, że i podatnicy i urzędnicy skarbowi, mają jeszcze problemy z interpretacją, nie mniej prowadzimy systematyczne szkolenia służb skarbowych i czynimy działania, aby zabezpieczyć jednolitość interpretacji.

Internauta Money.pl: Ostatnio mówił Pan, że większość płaci 19 %. To nieprawda i dotyczy tylko przedsiębiorców. Ja większość dochodów mam z umowy zlecenie i płacę nawet 40%. Czy Rząd o takich jak ja nie pomyślał?
* Stanisław Stec:* Jeżeli osoba prowadzi działalność gospodarczą, to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych może wybrać opodatkowanie według stawki 19 proc. I nie powiedziałem, że większość wybrała 19 proc. Wybrały podmioty gospodarcze i to te, które w poprzednim okresie płaciły wyższą stawkę niż 19 proc. czyli 30 lub 40 proc. A to dlatego że płacąc 19 proc. przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie ma kalkulacji, aby przechodzić na podatek liniowy, gdyż traci się prawo do ulg, oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Natomiast ponad 90 proc. podatników, będących pracobiorcami oraz korzystających ze świadczeń z ubezpieczenia połączonego płaci stawkę 19 proc.

Internauta Money.pl: Czy dostrzega Pan potrzebę tzn. poszerzenia bazy podatkowej? W szczególności, czy planowane jest wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych dla WSZYSTKICH podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych?
* Stanisław Stec:* Poszerzenie bazy podatkowej jest bardzo ważne, gdyż to w przyszłości umożliwi obniżenie podstawowej stawki podatku od towarów i usług. Zakłada się, że od 1 stycznia 2006 praktycznie wszystkie podmioty gospodarcze świadczące usługi na rzecz osób fizycznych są podatnikami VAT. To znaczy jeśli ich obrót za poprzedni rok przekroczy równowartość 10 tys. euro, będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych. Chciałbym nadmienić, że obowiązek stosowania kas fiskalnych i ich praktycznego wykorzystania do pełnej ewidencji obrotów z osobami fizycznymi będzie przedmiotem systematycznej kontroli ze strony US i UKS.

Internauta Money.pl: Dzień dobry. Ja mam pytanie dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy istnieją plany zmiany tej ustawy w stosunku do osób z dużą praktyką, lecz wykształceniem innym niż wyższe ekonomiczne? Czy tylko egzamin państwowy jest jedyna możliwością?
* Stanisław Stec:* Aktualnie, zgodnie z ustawą o rachunkowości i rozporządzeniem ministra finansów, aby ubiegać się o uzyskanie kwalifikacji do prowadzenia ksiąg rachunkowych, trzeba mieć wyższe wykształcenie ze specjalnością o rachunkowości oraz praktykę. Osoby, które miały tylko średnie wykształcenie i specjalizację rachunkowości np. technik rachunkowości rolnej, miały szansę uzyskania zaświadczenia dla celów prowadzenia biura rachunkowego w latach 2005-2008, bo wówczas była możliwość uzyskania takiego zaświadczenia kwalifikującego tylko średnie wykształcenie. Aktualnie nie jest rozpatrywana zmiana tych zasad, chyba że posłowie wystąpią z odpowiednią nowelizacja ustawy.

Internauta Money.pl: Dobiegły mnie głosy o zniesieniu cła zaporowego na chińszczyznę czy to prawda?
* Stanisław Stec:* Nie mogę tego potwierdzić. Muszę zbadać, nie jestem specjalistą od cła.

Internauta Money.pl: Dzień dobry. Wszyscy wiemy że państwo szuka pieniędzy. To dlaczego nie nakaże założenia kas fiskalnych lekarzom, adwokatom tylko np. kominiarzom!?
* Stanisław Stec:* Również adwokaci i lekarze od 1 stycznia 2006 będą zobowiązani do prowadzenia kas fiskalnych, taka jest już podjęta decyzja.

Internauta Money.pl: Czy minister finansów wie ile traci z tytułu rozliczeń szkód komunikacyjnych wypłacanych do ręki właściciela pojazdu bez udokumentowania naprawy fakturami
* Stanisław Stec:* Jako poseł, zawsze byłem zwolennikiem rozliczania się z tytułu szkód za pomocą faktur, gdyż tym działaniem również zmierzało się do ograniczenia szarej strefy. Jest mi przykro, że nie udało mi się przekonać wszystkich członków komisji finansów publicznych oraz ubezpieczycieli, którzy twierdzą, że w tym przypadku, gdy nie ma faktur, to płacą mniejsze sumy. Jest to ważny problem poruszony przez Pana i konieczny jest powrót do analizy tego rozwiązania i wprowadzenie w mojej ocenie obowiązku udokumentowania realizacji szkód fakturami.

Internauta Money.pl: Kiedy MF zmieni opodatkowanie kontraktów menadżerskich? Przecież ci ludzie przechodzą na samozatrudnienie i płacą minimalną stawkę podatku!
* Stanisław Stec:* Jest w artykule 9a ustawy o podatku od dochodowym osób fizycznych ograniczenie, że stawka 19 proc. nie może obowiązywać, gdy świadczone są usługi na rzecz byłego pracodawcy lub obecnego pracodawcy. Wiem, że środki masowego przekazu, publikują szereg różnych możliwości obchodzenia tego przepisu� Służby skarbowe to sprawdzają i doprowadzą do zgodności opodatkowania z ustawą.
Bardzo przepraszam, ale pilnie musze jechać do Senatu. Przepraszam i do zobaczenia. Dziękuję bardzo.

moderator: Dziękujemy za spotkanie. Wkrótce następne. Zapraszamy.

wiadomości
gospodarka
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)