Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Smog przestanie dusić Polskę? Ekolog: "będą próby cwaniakowania"

44
Podziel się:

Urzędy będą mogły karać "Januszy biznesu", którzy sprzedają piece niespełniające norm. Ustawę w tej sprawie podpisał we wtorek prezydent. - Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził to 70 lat temu, to pokazuje skalę naszego zacofania - komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Już za kilka tygodni prezes UOKiK włączy się do walki o czyste powietrze.
Już za kilka tygodni prezes UOKiK włączy się do walki o czyste powietrze. (East News, Beata Zawrzel)

UOKiK i podlegająca mu Inspekcja Handlowa zyskały nowe kompetencje. Zajmą się kontrolą jakości pieców i eliminowaniem z rynku urządzeń niespełniających norm. Sprzedawcy tzw. kopciuchów mają dostawać kary. To efekt nowelizacji prawa ochrony środowiska, którą we wtorek podpisał prezydent.

- Dobrze, że te przepisy uszczelniono, choć szkoda, że w ogóle trzeba było to robić - mówi money.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Jak dodał: - Od początku w tych przepisach było mnóstwo niedoróbek.

Siergiej wymienia różne sposoby obchodzenia prawa, jak np. informacje na stronach producentów, że dany piec, który nie spełnia norm, jest wyłącznie na eksport: - Takie adnotacje należało traktować z przymrużeniem oka - zaznacza przedstawiciel PAS.

Zobacz także: Obejrzyj: Walka ze smogiem. Po roku jest zaledwie 10 proc. wypłat na wymiany pieców

Nasz rozmówca dodaje, że problemem mimo wszystko może być regulacja małego, polskiego biznesu: - Cześć tych urządzeń wytwarzana jest w małych zakładach, czasem nawet garażach. Wydaje mi się, że gdy pojawią się pierwsze kary finansowe, to część przedsiębiorców zacznie zastanawiać się nad zmianą produkcji. Oczywiście będą próby cwaniakowania, ale rynek będzie się zmieniał.

Siergiej prognozuje, że tzw. kopciuchy znikną z rynku w ciągu dwóch lat. Powód? Pieniądze: - Producenci w końcu zrozumieją, że bardziej będzie im się opłacało sprzedawać kotły spełniające normy, które kosztują po 20 tys. zł, niż kopciuchy po 800 zł za sztukę.

Z problemem pieców, które emitują nieczystości do powietrza, radzono sobie też w innych krajach. Przykład: Wielka Brytania. Londyn pamięta tzw. wielki smog, z powodu którego w ciągu tygodnia zmarło 5 tys. osób. Wtedy rząd wyrugował niebezpieczne piece. Tylko że było to w 1952 roku. - To pokazuje skalę naszego zacofania - komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(44)
nickx
5 lata temu
Czy do smogu dolicza się smugi wypuszczane z samolotów do tworzenia sztucznych chmur, tak tylko pytam.
mm
5 lata temu
szkoda tylko ze cen gazu nie mamy jak w angli , a dodając do tego ich zarobki ,to już przepaść
taktak
5 lata temu
no to fajnie,znowu artykul o niczym
dzin
5 lata temu
trza segregowac na te co sie pali w dzien i w nocy
emerytka
5 lata temu
A kiedy znikną kominki to też kopciuchy tych nowobogackich
...
Następna strona