Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz ostrzega w przed podziałem Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Polski minister opublikował artykuł w niemieckim dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dowgielewicz ostrzega w przed podziałem Unii Europejskiej
(ec.europa.eu)

Los euro obchodzi wszystkie kraje Unii Europejskiej, a wspólnota dwóch prędkości, podzielona wzdłuż granic eurolandu byłaby strategicznym błędem - pisze minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz (na zdjęciu) na łamach niemieckiego dziennika _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Minister przedstawił też polskie stanowisko przed szczytem w Brukseli.

Dowgielewicz zauważa, że kryzys zadłużenia wywołał ogólnoeuropejską debatę na temat przyszłości strefy euro i kształtu UE. _ Cała Europa wydaje się wielkim think tankiem _ - pisze. _ Dotychczas prowadzono debaty raczej w narodowych pokojach naszego europejskiego domu. Teraz każdy wie: euro obchodzi nas wszystkich _ - ocenia w artykule, który ukazał się w środowym wydaniu _ FAZ _.

Minister podkreśla, że szczególne znaczenie ma dla niego wspólny wkład 27 państw UE w stabilizację strefy euro. _ Wszystkich członków Unii obowiązują zasada wzajemnej lojalności i solidarność. Ministrom ds. europejskich 27 państw UE szczególnie zależy na tym, by utrzymać razem naszą rodzinę, która przez minione 60 lat zrastała się coraz bardziej. W strefie euro musi być więcej koordynacji i integracji polityk gospodarczych. Nie może to jednak wykluczać tych członków, którzy jeszcze nie należą do tego węższego kręgu _ - pisze Dowgielewicz.

_ Europę dwóch prędkości z ostrym podziałem wzdłuż granic strefy euro uważałbym za strategiczny błąd. Zagrożony byłby jednolity rynek oraz cztery podstawowe wolności UE: wolny przepływ dóbr, osób, kapitału i usług _ - ocenia.

Zdaniem Dowgielewicza należy _ wykorzystać potencjał wszystkich krajów członkowskich, aby stworzyć optymalne warunki dla dalszego wzrostu gospodarczego _. Zaznacza on, że strefa euro skorzysta na przyjęciu nowych państw, które spełnią kryteria członkostwa, tak jak cała UE skorzystała na rozszerzeniu.

*Czytaj w Money.pl o szczycie w Brukseli *[

Van Rompuy chce umożliwić emisję euroobligacji ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/van;rompuy;chce;umozliwic;emisje;euroobligacji;w;przyszlosci,164,0,983716.html )

Według polskiego ministra nowe kraje UE jak dotąd względnie dobrze przetrwały kryzys zadłużenia i finansowy, a reformy, np. na rynku pracy i w polityce budżetowej często były tam odważniejsze niż w strefie euro. _ Nowy polski rząd zapowiedział surowy kurs oszczędnościowy i wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. Szwecja, Łotwa i Polska mają obecnie największy wzrost gospodarczy w UE. Czechy w dużej mierze zostały dotąd oszczędzone przez kryzys _ - pisze Dowgielewicz. I dodaje: _ Nauczyciel nie wyklucza z lekcji lepszych uczniów dopóki pozostali nie zrozumieją. Wzorowi uczniowie raczej podnoszą średnią klasową _.

_ Bliższa współpraca krajów strefy euro powinna objąć możliwie wszystkie pozostałe państwa UE, które są gotowe na zbliżenie i wzmocnienie integracji polityk gospodarczych. Polska jako przewodnicząca oraz członek Rady UE tworzy solidny bastion w walce z kryzysem finansowym i gospodarczym. Wierzymy, że polskie doświadczenie w walce z kryzysami strukturalnymi i nasze liczne reformy mogą służyć za wzór _ - pisze Dowgielewicz.

_ Europa nie może opierać się na liniach podziału. Aby wzmocnić solidarność i zaufanie w Europie oraz rozwijać wspólną tożsamość naszej rodziny, musimy wykorzystać różne formy współpracy oparte na partycypacji. A zatem udział zamiast wykluczenia. To korzystniejsze niż dwie odrębne prędkości oraz napięcia i koszty, które powstają wskutek podziałów _ - ocenia.

_ Nasze pokolenie odziedziczyło zjednoczoną Europę i jesteśmy odpowiedzialni za jej utrzymanie. Ten związek jest naszą gwarancją wolności, pokoju i dobrobytu _ - podkreśla Dowgielewicz.

Polska chce stabilizacji euro

Z kolei na dzisiejszej konferencji prasowej w Dowgielewicz przedstawił polskie stanowisko przed szczytem w Brukseli. Jak zaznaczył, Polska chce, by rewizji traktatów europejskich towarzyszyła determinacja do obrony waluty euro.

Minister wyjaśnił, że przed decyzją w sprawie traktatów trzeba przekonać rynki finansowe, że euro jest ustabilizowane i że Unia jest gotowa go bronić. Jego zdaniem, trzeba najpierw wprowadzić mechanizmy stabilizujące tę walutę - przy pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, bądź z w ramach Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej czy Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Zdaniem ministra, nieprzyjęcie koniecznych zmian przed szczytem w Brukseli sprawi, że strefa euro znajdzie się nad przepaścią. Dowgielewicz uważa, że rewizja traktatów jest pożądana, ale zaznacza, że lepiej, by doszło do niej w ramach obowiązujących traktatów unijnych. Polska chce, by sprawa traktatu dotyczyła wszystkich państw członkowskich i by Unia nie tworzyła _ ekskluzywnych klubów _.

W naszym stanowisku znalazł się też postulat, by traktatowe zmiany nie naruszały zasady wspólnego rynku Unii Europejskiej i by ewentualny większy nadzór finansowy Komisji Europejskiej szedł w parze ze wzmocnieniem nadzoru przez parlamenty państw członkowskich i Parlament Europejski.

Unijny szczyt w Brukseli rozpocznie się jutro wieczorem. Ma zakończyć się w piątek, jednak Mikołaj Dowgielewicz nie wykluczył, że obrady się przedłużą, jak to bywało w przypadku poprzednich szczytów.

Czytaj więcej o problemach Unii Europejskiej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t100336.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/krytykuja;propozycje;merkel;i;sarkozyego,86,0,983638.html) Pomysły Merkel i Sarkozy'ego uznał za żart Zdaniem komentatorów unia fiskalna oprócz dyscypliny i sankcji powinna oznaczać także wspólny dług.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t197861.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/francuska;prasa;po;szczycie;merkel;-;sarkozy,26,0,983322.html) Polska dołączy do tego hermetycznego grona? Dwadzieścia miesięcy po greckim alarmie Sarkozy i Merkel zdecydowali się oficjalnie zmienić strategię, skupiając się bardziej na wzmocnieniu centrum niż na obronie peryferii - piszą gazety.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/t197926.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;strefy;euro;unia;przetrwa;ale;w;innej;formie,191,0,983231.html) Belka nie wyklucza ich wyjścia ze strefy euro Marek Belka udzielił wywiadu belgijskiej prasie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)