Międzynarodowi wierzyciele obawiają się, że rząd w Atenach nie będzie w stanie dotrzymać wyznaczonych celów redukcji długu. To oznacza, że Być może będzie potrzebna kolejna pomoc dla Grecji - podała agencja Associated Press.
W dokumencie, do którego dotarła AP, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny oceniają, że greckie władze _ mogą nie być w stanie wdrożyć reform w przewidywanym tempie _.
Minimalnym celem wyznaczonym Grecji przez wierzycieli jest redukcja długu do 120,5 proc. PKB do 2020 roku. Grecki program reform i oszczędności ma bardziej ambitne założenia i redukcję do 116,5 proc. Obecnie dług wynosi 160 proc. PKB.
Tymczasem raport wierzycieli nie wyklucza możliwości, że Grecja będzie w stanie obniżyć swój dług jedynie do 145,5 proc PKB do 2020 roku, nawet po uwzględnieniu strat zaakceptowanych przez prywatnych wierzycieli.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/114/132210.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/grecja;wyjdzie;z;kryzysu;to;rewelacja,113,0,1047921.html) *Grecja wyjdzie z kryzysu? "To rewelacja" * Profesor Marian Noga wskazuje pierwsze zwiastuny ekonomicznej wiosny.
W raporcie, datowanym 11 marca, napisano, że _ stress testy wykazały wiele słabych punktów _ programu reform w Grecji. Jak sprecyzowano, istnieje obawa, że _ ze względu na czynniki gospodarcze nie uda się doprowadzić do uelastycznienia płac _, a także że _ liberalizacja rynku towarów i usług może w dalszym ciągu być torpedowana przez silny sprzeciw przedstawicieli prywatnej przedsiębiorczości _. Według dokumentu podejmowane przez władze reformy ponadto _ mogą ugrzęznąć z powodu biurokratycznych opóźnień _.
Zwraca się też uwagę, że pod koniec kwietnia lub na początku maja odbędą się w Grecji wybory parlamentarne, co może doprowadzić do kolejnych opóźnień. Nowy rząd może także próbować zmienić warunki programu pomocy.
Jak konkluduje raport, _ od strony politycznej Grecja może potrzebować więcej czasu niż zakładano do wdrożenie niezbędnych strukturalnych reform fiskalnych _. Ponadto niższy niż oczekiwany może być także dochód z prywatyzacji majątku państwowego.
W połowie marca kraje strefy euro formalnie zatwierdziły drugi program pomocowy dla Grecji od UE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego, warty w sumie 130 mld euro. Bez tej pomocy Grecja musiałaby jeszcze w tym miesiącu ogłosić bankructwo.
O sytuacji Grecji czytaj w Money.pl | |
---|---|
200 tys. fałszywych rencistów Udawali ślepotę, kalectwo, albo pobierali rentę na nieżyjących rodziców. Zobacz, ile wyłudzali rocznie. | |
Minister finansów Grecji podał się do dymisji Ewangelos Wenizelos rezygnuje dziś ze stanowiska ministra finansów Grecji. | |
Greckie wyspy odcięte od świata. Co dalej? Spotkanie związków zawodowych z minister ds. rozwoju i żeglugi Anną Diamantopulu nie przyniosło żadnych rezultatów. |