Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Nie zdążą z reformami?

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny oceniają, że greckie władze mogą nie być w stanie wdrożyć reform w przewidywanym tempie.

Kryzys w Grecji. Nie zdążą z reformami?
(action press/East News)

Międzynarodowi wierzyciele obawiają się, że rząd w Atenach nie będzie w stanie dotrzymać wyznaczonych celów redukcji długu. To oznacza, że Być może będzie potrzebna kolejna pomoc dla Grecji - podała agencja Associated Press.

W dokumencie, do którego dotarła AP, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny oceniają, że greckie władze _ mogą nie być w stanie wdrożyć reform w przewidywanym tempie _.

Minimalnym celem wyznaczonym Grecji przez wierzycieli jest redukcja długu do 120,5 proc. PKB do 2020 roku. Grecki program reform i oszczędności ma bardziej ambitne założenia i redukcję do 116,5 proc. Obecnie dług wynosi 160 proc. PKB.

Tymczasem raport wierzycieli nie wyklucza możliwości, że Grecja będzie w stanie obniżyć swój dług jedynie do 145,5 proc PKB do 2020 roku, nawet po uwzględnieniu strat zaakceptowanych przez prywatnych wierzycieli.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/114/132210.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/grecja;wyjdzie;z;kryzysu;to;rewelacja,113,0,1047921.html) *Grecja wyjdzie z kryzysu? "To rewelacja" * Profesor Marian Noga wskazuje pierwsze zwiastuny ekonomicznej wiosny.

W raporcie, datowanym 11 marca, napisano, że _ stress testy wykazały wiele słabych punktów _ programu reform w Grecji. Jak sprecyzowano, istnieje obawa, że _ ze względu na czynniki gospodarcze nie uda się doprowadzić do uelastycznienia płac _, a także że _ liberalizacja rynku towarów i usług może w dalszym ciągu być torpedowana przez silny sprzeciw przedstawicieli prywatnej przedsiębiorczości _. Według dokumentu podejmowane przez władze reformy ponadto _ mogą ugrzęznąć z powodu biurokratycznych opóźnień _.

Zwraca się też uwagę, że pod koniec kwietnia lub na początku maja odbędą się w Grecji wybory parlamentarne, co może doprowadzić do kolejnych opóźnień. Nowy rząd może także próbować zmienić warunki programu pomocy.

Jak konkluduje raport, _ od strony politycznej Grecja może potrzebować więcej czasu niż zakładano do wdrożenie niezbędnych strukturalnych reform fiskalnych _. Ponadto niższy niż oczekiwany może być także dochód z prywatyzacji majątku państwowego.

W połowie marca kraje strefy euro formalnie zatwierdziły drugi program pomocowy dla Grecji od UE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego, warty w sumie 130 mld euro. Bez tej pomocy Grecja musiałaby jeszcze w tym miesiącu ogłosić bankructwo.

O sytuacji Grecji czytaj w Money.pl
200 tys. fałszywych rencistów Udawali ślepotę, kalectwo, albo pobierali rentę na nieżyjących rodziców. Zobacz, ile wyłudzali rocznie.
Minister finansów Grecji podał się do dymisji Ewangelos Wenizelos rezygnuje dziś ze stanowiska ministra finansów Grecji.
Greckie wyspy odcięte od świata. Co dalej? Spotkanie związków zawodowych z minister ds. rozwoju i żeglugi Anną Diamantopulu nie przyniosło żadnych rezultatów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)