Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Rząd umarza setki tysięcy długów

0
Podziel się:

Do takiego kroku zobowiązywała umowa z UE i MFW.

Kryzys w Portugalii. Rząd umarza setki tysięcy długów
(mvcaf / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Centroprawicowy rząd Portugalii premiera Pedra Passosa Coelho objął amnestią ponad 300 tysięcy osób i firm zalegających ze spłatą zobowiązań. Oznacza to, że umorzono blisko cztery razy więcej spraw dłużników niż wymagała tego Unia Europejska, a także Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Znacząca redukcja dłużników była warunkiem zawarcia umowy kredytowej z 2011 roku, na mocy której Lizbona otrzymała od UE i MFW 78 mld euro pożyczki. Instytucje międzynarodowe wymogły na Portugalii skrócenie o 80 tys. listy podmiotów oczekujących na procesy, na której - według ówczesnych szacunków - było 1,2 mln dłużników.

- Rząd Passosa Coelho okazał się bardzo pilny w wypełnianiu tego, jednego z licznych, warunków umowy kredytowej. Zrobił to ze znaczną nadwyżką, gdyż amnestią zostało objętych ponad 300 tys. spraw sądowych przeciwko dłużnikom - poinformował szef portugalskiej Rady Komorniczej (CS) Joao Resende.

Według szacunków CS większość umarzanych od 2012 roku procesów dotyczyło spraw dłużników nieposiadających dóbr, które można byłoby objąć egzekucją komorniczą. - Były to zarówno firmy, jak i osoby prywatne, które nie miały żadnych wpływów, a często nawet konta bankowego - ujawnił Resende.

Tymczasem przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Sądowych (SFJ) Fernando Jorge Fernandes uważa, że masowa amnestia została przygotowana w pośpiechu, a jej celem było pokazanie instytucjom międzynarodowym, że rząd w Lizbonie sumiennie realizuje porozumienia i walczy z kryzysem.

- Trudno nie odnieść wrażenia, że rząd poszedł na łatwiznę obejmując amnestią tak dużą liczbę firm i osób prywatnych. Urzędnicy ministerstwa sprawiedliwości skreślili z listy nazwiska dłużników, przy których figurowała informacja o tym, że nie posiadają dóbr, które można byłoby przejąć. Dotyczyło to spraw sprzed 2008 roku, gdyż takie właśnie zostały objęte amnestią. Jednocześnie nie sprawdzono, czy obecnie podmioty te są wypłacalne, a z pewnością wiele z nich ma już dziś dochody - powiedział PAP Fernandes.

Szef SFJ zaznaczył, że zwolnienie ponad 300 tys. dłużników z potencjalnej egzekucji komorniczej nie pomogło usprawnić pracy urzędników administracji sądowej w Portugalii. - Pomimo amnestii nadal na rozpoczęcie procesu oczekują w portugalskich sądach setki tysięcy spraw. W samej tylko Lizbonie jest ich w tej chwili około 500 tysięcy, tymczasem stołeczni urzędnicy mogą zajmować się obecnie zaledwie 40 tysiącami przypadków związanych z zaległymi zobowiązaniami - dodał Fernandes.

Według przewodniczącego SFJ, aby móc szybko uporać się z nadmiarem oczekujących spraw dłużników niezbędne jest natychmiastowe zwiększenie liczby personelu administracji sądowej w całym kraju.

Portugalia jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów świata

Portugalia to kolejny kraj z grona tak zwanych europejskich "świnek" (kraje PIIGS) z problemami ogromnego zadłużenia. W stosunku do PKB dług Portugalii wynosi aż 130 procent. To oznacza, że wierzyciele czekają na spłatę około 260 miliardów dolarów.

Portugalia, podobnie jak Hiszpania, boryka się z wysokim bezrobociem, które obecnie wynosi ponad 13 proc. W pierwszym kwartale 2015 roku bez pracy było oficjalnie 13,7 proc. Portugalczyków.

To już drugi z kolei kwartał, gdy wskaźnik pogorszył się. Bezrobocie wśród mężczyzn wyniosło 13,1 proc., podobnie jak w trzech ostatnich miesiącach 2014 roku. Wśród kobiet zaś stopa bezrobocia wyniosła 14,4 proc.

W grupie wiekowej 15-24 lata wskaźnik bezrobotnych wynosi aż 34,4 proc. i wzrósł o 0,4 pkt. proc. wobec czwartego kwartału 2014 roku. Liczba bezrobotnych w portugalskim sektorze usług wzrosła w trzech pierwszych miesiącach tego roku o 5,2 proc., ale w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie zwyżkowała aż o 41,4 proc.- wynika z danych statystycznych.

Wskaźniki być może poprawią się, bo rząd Portugalii w połowie kwietnia podwyższył swoje prognozy wzrostu PKB w 2015 roku do 1,6 proc. z wcześniej szacowanych 1,5 proc. W 2014 roku portugalska gospodarka zanotowała wzrost PKB o 0,9 procent, podczas gdy w poprzednich kolejnych 3 latach kurczyła się.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)