Prezydent Niemiec Christian Wulff zrezygnował ze stanowiska. Poinformował o tym na specjalnie zwołanej konferencji prasowej na zamku Bellevue w Berlinie. Kanclerz komentuje to wydarzenie.
Aktualizacja: 13.45
Na godz. 11 zapowiedziano oświadczenie prezydenta. Krótko potem, o 11.30, wypowie się także kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odwołała ona planowaną na dziś wizytę w Rzymie - podały źródła zbliżone do rządu. Po raz pierwszy w historii RFN prokuratura chce wszcząć postępowanie wobec głowy państwa. Wczoraj poinformowała, że wstępnie podejrzewa Wulffa o przyjmowanie i udzielanie korzyści majątkowych w czasie, gdy był on jeszcze premierem landu Dolnej Saksonii.
W 2007 r. spędził on urlop w luksusowym hotelu na wyspie Sylt na zaproszenie producenta filmowego Davida Groenewolda. Land Dolna Saksonia przyznał Groenewoldowi poręczenia kredytowe, z których ten potem jednak nie skorzystał. O uchyleniu immunitetu głowy państwa decyduje Bundestag.
Władze rządzącej w Niemczech chadecji na razie milczą w sprawie wniosku prokuratury. Rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel poinformował jedynie, że przyjęła ona do wiadomości tę decyzję. Nieoficjalnie politycy chadecji przyznają jednak, że oczekują rezygnacji prezydenta i do głosowania Bundestagu w sprawie pozbawienia go immunitetu najpewniej nie dojdzie.
Dymisji żąda opozycja. - _ Urząd prezydenta już tak ucierpiał, że potrzebuje takiego gestu _ - powiedziała sekretarz generalna SPD Andrea Nahles. Socjaldemokraci zaproponowali też Merkel wyłonienie ponadpartyjnego kandydata na prezydenta.
_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/104/m113768.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wulff;pod;obstrzalem;mediow;straszyl;dziennikarzy,230,0,1000422.html) *Prezydent straszył dziennikarzy? Jest afera * W niemieckich mediach pojawiają się kolejne zarzuty pod adresem prezydenta Christiana Wulffa. Prezydent na wylocie _ - tytułuje w piątek swój komentarz dziennik _ Die Welt _. _ Prezydent bez przyszłości _ - pisze _ Spiegel Online _. _ Początek końca _ - komentuje _ Sueddeutsche Zeitung _ i dodaje: _ Teraz, gdy wymiar sprawiedliwości wszczyna przeciw niemu postępowania, dymisja prezydenta federalnego jest nieuchronna _.
Od dwóch miesięcy nie milknie krytyka wobec prezydenta RFN, a media rozpisują się o jego relacjach z zamożnymi biznesmenami. Skandal wybuchł w grudniu zeszłego roku, gdy dziennik _ Bild _ ujawnił, że kilka lat temu Wulff pożyczył pół miliona euro na korzystnych warunkach od żony znajomego przedsiębiorcy, co zataił przed parlamentem Dolnej Saksonii.
W kolejnych tygodniach media publikowały coraz to nowe historie o tym, że Wulff chętnie korzystał z zaproszeń do posiadłości zamożnych przedsiębiorców, oferowanych mu rabatów na samochody czy darmowych biletów lotniczych.
Dodatkowo prezydentowi zarzucono próbę wywierania nacisku na media, bo zadzwonił do redaktora naczelnego _ Bilda _ i prosił o wstrzymanie publikacji artykułu o korzystnym kredycie. Christian Wulff jest prezydentem Niemiec od lipca 2010 roku.
- _ Christian Wulff w czasie swojego urzędowania z pełną energią angażował się na rzecz nowoczesnych i otwartych Niemiec. Prezydent i jego żona godnie reprezentowali kraj. Dziękuję za to i jestem przekonana, że od wszystkich nas należy im się podziękowanie. Chcemy prowadzić rozmowy zmierzające do zaproponowania wspólnego kandydata w nowych wyborach prezydenta Niemiec _ - komentowała dymisję prezydenta kanclerz Angela Merkel.
Socjolog doktor Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych uważa, że w obliczu informacji o swoich niejasnych relacjach z biznesmenami prezydent Niemiec nie miał innego wyjścia, niż zrezygnować ze stanowiska. Socjolog powiedział IAR, że społeczeństwa Europy zachodniej są bardzo wrażliwe na doniesienia o skorumpowaniu władzy. Zdaniem Grzegorza Makowskiego, dymisja Christiana Wullfa na razie nie spowoduje wstrząsu na niemieckiej scenie politycznej.
- _ To jest efekt nawarstwienia różnych skandali w które Wullf był zaangażowany. Innej drogi już nie było. Opinia publiczna jest już mocno uwrażliwiona, co pokazał ostatni eurobarometr. Ta wrażliwość związana z korupcją jest w krajach takich jak Niemcy duży większa niż w Polsce _- twierdzi socjolog.
POSŁUCHAJ DOKTORA GRZEGORZA MAKOWSKIEGO
- _ W sensie politycznym ja bym oczekiwał negatywnego efektu oddalonego w czasie. To jest kolejna afera, która się w CDU przydarza. Może być tak, że CDU po prostu kolejnych wyborów nie wygra _ - dodaje doktor Grzegorz Makowski.
Z kolei Gabriela Lesser powiedziała, że rezygnacja ze stanowiska prezydenta Niemiec Chrisitiana Wulffa została dobrze przyjęta przez Niemców. Według korespondentki _ Die Tageszeitung _, były prezydent będzie mógł teraz odpowiedzieć na zarzuty o korupcję. Lesser dodała jednak, że taką decyzję Christian Wulff powinien podjąć znacznie wcześnie.
Czytaj więcej o Niemczech | |
---|---|
Niemiecka gospodarka znowu zaskakuje Europejska lokomotywa hamuje coraz bardziej, ale wciąż pozostaje w światowej czołówce. | |
ACTA nie do przyjęcia? Tam też protestują Stanowczo protestują przeciwko umowie, która ogranicza wolność obywateli. | |
Uderzenie w Syrię? Merkel zapowiada... Niemiecka kanclerz: _ Liga Arabska zajęła mocne stanowisko w sprawie naruszania praw człowieka przez rząd Asada. Unia to popiera _. |