Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niewolnicze warunki pracy imigrantów w Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

Niektórzy imigranci, w tym z Polski, zatrudnieni w Wielkiej Brytanii przy
przetwórstwie żywności pracują w nieludzkich warunkach - podaje opublikowany ostatnio raport
fundacji Joseph Rowntree Foundation.

Niewolnicze warunki pracy imigrantów w Wielkiej Brytanii
(LoopZilla/CC/Flickr)

Niektórzy imigranci, w tym z Polski, zatrudnieni w Wielkiej Brytanii przy przetwórstwie żywności pracują w nieludzkich warunkach - podaje opublikowany ostatnio raport fundacji Joseph Rowntree Foundation.

Zdaniem fundacji, zajmującej się badaniem nierówności społecznych i nędzy w społeczeństwie brytyjskim, wielu imigrantów legalnie przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii do pracy traktowanych jest przez pracodawców jak robotnicy przymusowi.

_ Wyizolowani społecznie, nieświadomi praw, na ogół z powodu nieznajomości języka, często upadają na duchu i zmieniają się w maszyny do pracy, co wykorzystują pracodawcy _ - stwierdza raport opracowany na podstawie rozmów z 62 obcokrajowcami pracującymi w Anglii i Szkocji, m.in. imigrantami z Polski, Rumunii i krajów bałtyckich.

Dowodzi to, że pracodawcy wykorzystują przymusową sytuację życiową także pracowników z UE, a więc pracujących legalnie. Wyzyskiwani pracowali w rolnictwie, przetwórstwie żywności lub cateringu.

_ Na najniższych szczeblach brytyjskiego rynku pracy, zwłaszcza w pracy na roli i przetwórstwie żywności, pracownicy mają do czynienia z wyzyskiem _ - przyznali autorzy raportu.

Niektórzy nie mieli wystarczająco dużo zajęcia, by zarobić i spłacić dług pośrednikom (za skierowanie do pracy zapłacili 250 funtów). Inni skarżyli się na wyśrubowane normy produkcyjne, którym nie mogli sprostać, i ciągły nadzór. Mieszkali stłoczeni w prymitywnych warunkach, bez wygód, razem z obcymi ludźmi.

Wielu miało do czynienia z wstrzymywaniem wypłat, nielegalnymi potrąceniami pieniędzy, łamaniem ustawodawstwa o ustawowym minimum płacowym i brakiem przerw w regularnych odstępach w trakcie pracy. Najczęstszym przejawem poniżającego stosunku pracodawcy były groźby pod ich adresem.

Autorzy raportu JRF apelują do władz podatkowych i celnych, by egzekwowały od pracodawców przepisy o ustawowym minimum płacowym i obowiązku opłacania podatku wraz z ubezpieczeniem społecznym.

Zwracają się też do supermarketów i hurtowników o to, by monitorowano dostawców i dbano, by ich pracownicy nie byli eksploatowani. JRF chce też, by imigranci mieli dostęp do darmowych lekcji angielskiego, ponieważ nieznajomość języka jest powodem tego, że nie są świadomi swych praw i nie upominają się o nie.

_ Większość imigrantów, z którymi rozmawialiśmy pracując nad raportem, przebywa w Wielkiej Brytanii legalnie, ale warunki, w których pracują, legalne nie są _ - powiedział BBC Sam Scott, jeden z autorów raportu.

Czytaj więcej o problemach Polaków na świecie w Money.pl
Zabił na Wyspach? Wpadł dopiero w Polsce Mężczyzna był poszukiwany przez brytyjską policję, jako podejrzany o brutalne zabójstwo innego Polaka.
Dzięki tej ustawie Polaków będzie więcej Nad dokumentem pracował tragicznie zmarły Maciej Płażyński. Ma on przyspieszyć powrót do kraju Polaków z Kazachstanu.
Polacy uciekają ze Stanów. Szukają pracy Na spadek populacji imigrantów polskiego pochodzenia wskazują szacunkowe dane ośrodka badań, American Community Surve.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)