Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papademos ostrzega. Nie można liczyć na pomoc Unii

0
Podziel się:

Premier Grecji Lukas Papademos powiedział przedstawicielom związków zawodowych, że krajowi już w marcu grozi niekontrolowana niewypłacalność.

Papademos ostrzega. Nie można liczyć na pomoc Unii
(action press/East News)

Premier Grecji Lukas Papademos powiedział przedstawicielom związków zawodowych, że krajowi już w marcu grozi _ niekontrolowana niewypłacalność _, jeśli związkowcy i pracodawcy nie porozumieją się w sprawie obniżenia kosztów pracy.

_ - Partnerzy społeczni powinni uczynić wielkie wysiłki negocjacyjne dla poprawienia konkurencyjności gospodarki i zwiększenia zatrudnienia - podkreślił Papademos. - Nie możemy liczyć, że inne państwa Unii Europejskiej i organizacje międzynarodowe będą w dalszym ciągu wspierać finansowo kraj, który nie dostosowuje się do rzeczywistości i nie rozwiązuje problemów _.

Papademos spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych pracowników sektora prywatnego GSEE. Związek ten wykluczył jednak jakiekolwiek dalsze obniżki dochodów, argumentując, że Grecy dość wycierpieli w następstwie dwóch lat oszczędności. Pożyczkodawcy zażądali od władz w Atenach, by zweryfikowały poziom płac w sektorze prywatnym w celu poprawienia konkurencyjności.

Rzecznik greckiego rządu ostrzegł, że Grecji grozi wykluczenie ze strefy euro, jeśli nie osiągnie porozumienia z pożyczkodawcami ws. drugiego pakietu pomocowego wartego 130 mld euro.

Na październikowym szczycie strefy euro ustalono, że grecki dług zmniejszy się o 100 mld euro, z obecnych 350 mld, dzięki zgodzie banków na poniesienie strat w wysokości 50 proc. wartości greckich obligacji. Szacuje się, że prywatni wierzyciele greckiego długu posiadają obligacje greckie o wartości 210 mld euro.

Kraj jest w trakcie negocjowania szczegółów drugiego programu pomocowego UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który zakłada finansowanie do 100 mld euro. Przewidziano też, że kraje eurolandu wniosą wkład w wysokości do 30 mld euro na zabezpieczenie udziału sektora prywatnego w redukcji długu. Ateny liczą, że do lutego otrzymają 89 miliardów z tego pakietu.

Pierwszy pakiet pomocowy dla Grecji, opiewający na 110 miliardów euro, wynegocjowano w maju 2010 roku; do tej pory Ateny otrzymały z tego pakietu 73 miliardy euro. Inspektorzy KE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego wrócą do Grecji w połowie stycznia, by nadać ostateczny kształt ustaleniom przyjętym w październiku przez przywódców UE.

O kryzysie w Grecji czytaj w Money.pl
Grecy nie spełnią wymagań w sprawie długu Deficyt budżetowy szybko nie spadnie poniżej granicy trzech procent PKB.
Papademos się zobowiązał. Ale zapomniał o... Premier Grecji nie zagwarantował pisemnych zobowiązań od wszystkich liderów partii.
Premier Grecji chce pieniędzy, ale brak mu jednego dokumentu Greccy politycy nie chcą zgodzić się na podstawowy warunek Unii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)