Finlandia wycofała wczoraj swój sprzeciw wobec rozszerzenia strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię - poinformowali polscy i fińscy dyplomaci. O włączeniu obu krajów do strefy na grudniowym szczycie będą rozmawiać przywódcy państw UE.
Będzie to kolejna próba przełamania impasu w negocjacjach o włączeniu Bułgarii i Rumunii do strefy swobodnego przepływu osób. Od czerwca decyzję blokuje Holandia, argumentując, że oba te kraje muszą dołożyć większych starań w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Podczas wrześniowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli sprzeciw Holandii poparła Finlandia, używając podobnych argumentów.
Fińsko-holenderski sprzeciw pogrzebał możliwość częściowego zniesienia kontroli na granicach (morskich i lądowych) Bułgarii i Rumunii jeszcze w tym roku, o co zabiegała polska prezydencja.
Wczoraj podczas posiedzenia unijnych ministrów do spraw europejskich, któremu przewodniczył minister Mikołaj Dowgielewicz, delegacja fińska poinformowała, że jest gotowa wycofać swój sprzeciw w sprawie stopniowego wchodzenia Bułgarii i Rumunii do Schengen. - _ Odnotowuję sygnały, że jeden z dwóch krajów, który sprzeciwiał się podjęciu tej decyzji, teraz może zmienić zdanie _ - mówił na konferencji prasowej kończącej obrady Dowgielewicz. Przypomniał, że jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie na poziomie ministrów spraw wewnętrznych, temat będzie omawiany na grudniowym szczycie szefów państw i rządów UE.
Fińscy dyplomaci potwierdzili, że są w stanie zaakceptować proponowane przez Polskę stopniowe rozszerzanie strefy, pod warunkiem, że Bułgaria i Rumunia _ w pełni spełnią kryteria _ ustalone przez UE.
Proponowane obecnie przez polską prezydencję rozwiązanie przewiduje dwuetapowe zniesienie kontroli na granicach Bułgarii i Rumunii: kontrole na granicach morskich i na lotniskach zostałyby zniesione przed końcem marca przyszłego roku, a kontrole na granicach lądowych zostałyby zniesione najpóźniej do końca lipca.
Dowgielewicz podkreślił, że nie chce tworzyć _ złudnych nadziei _, ale polska prezydencja będzie starać się doprowadzić do decyzji w sprawie Rumunii i Bułgarii.
Czytaj więcej o rozszerzaniu strefy Schengen | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t157102.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bulgaria;i;rumunia;coraz;dalej;schengen;holandia;ich;zablokuje,26,0,918298.html) | Nie chcą ich w Schengen. Sami są sobie winni? Holandia jest przeciwna rozszerzeniu strefy Schengen o te dwa kraje - oświadczył w Brukseli minister ds. imigracji i polityki azylowej Gerd Leers. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t87494.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bulgaria;i;rumunia;tylko;czesciowo;w;strefie;schengen,65,0,917057.html) | Wejdą do strefy Schengen, ale tylko w połowie Polska zamierza zaproponować otwarcie granic morskich i powietrznych państw strefy Schengen dla obywateli tych krajów od 31 października. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t132145.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rumunia;i;bulgaria;w;schengen;coraz;blizej;ustalenia;terminu,41,0,905001.html) | Nowe państwa w Schengen? Być może już... Niewykluczone, że już na najbliższym posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych 22 września Unia Europejska podejmie decyzję o rozszerzeniu strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię, określając datę ich przystąpienia - powiedział minister Jerzy Miller. |