Przywódcy Niemiec i Francji chcą ustalić reguły, by zapobiec powtórce kryzysu, ale na obecnym etapie za wcześnie, by mówić o porozumieniu w sprawie przyszłego modelu strefy euro - powiedział analityk agencji Fitch, Matteo Napolitano.
_ - Niemiecka opinia zgodzi się na wypisanie czeku dla eurostrefy, ale pod warunkiem, że nie będzie to czek in blanco. Dlatego Angela Merkel zabiega o przyjęcie czytelnych reguł na przyszłość, nadanie im rangi traktatowej i zapewnienie mechanizmu ich egzekwowania _ - zaznaczył ekspert.
_ - Porozumienie o przyjęciu nowego traktatu i roli Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, o czym ogłoszono w Paryżu, to jeszcze nie dosyć, by mówić o ogólnym porozumieniu _ - dodał.
Prezes GPW, Ludwik Sobolewski uważa, że spotkanie przywódców Francji i Niemiec pokazuje, iż te państwa są zdeterminowane by ratować strefę euro. W opinii prezesa Giełdy Papierów Wartościowych, wnioski po dzisiejszym spotkaniu Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego pozytywnie wpłyną na rynki.
POSŁUCHAJ PREZESA GPW:
Ludwik Sobolewski zauważa jednak, że dzisiejsze propozycje są jednak dobrymi rozwiązaniami na przyszłość, a nie sposobami na poradzenie sobie z obecną sytuacją.
Z kolei ocenie profesora Witolda Orłowskiego, zapowiedzi Merkel i Sarkozyego nie są jeszcze konkretnym działaniem. Zdaniem Orłowskiego, to dopiero wspólne uzgodnienie metod, jakimi będzie poszukiwać się rozwiązania. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedzieli nowe traktaty europejskie z udziałem 27 państw.
POSŁUCHAJ WITOLDA ORŁOWSKIEGO:
Ograniczona ma zostać możliwość generowania długów. Deficyt budżetowy państw uczestniczących w porozumieniu nie będzie mógł przekroczyć 3 procent PKB. Zgodnie z propozycją przedstawioną przez Sarkozy'ego do czasu zakończenia kryzysu przedstawiciele państw strefy euro będą spotykać się co miesiąc. Profesor Witold Orłowski uważa, że czas na polityczną dyskusję dobiegł końca - teraz czas na konkretne działanie.
Europejskie główne giełdy nie zareagowały na wczorajsze wspólne wystąpienie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w sprawie ratowania strefy euro. Około 17.00 WIG 20 zyskiwał 1,7 proc., niemiecki DAX rósł o około 1 proc., francuski CAC 40 - o 1,2 proc., a brytyjski FTSE 100 - o 0,7 proc.
O spotkaniu Merkel i Sarkozy'ego czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t197859.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;i;sarkozy;gotowi;zmienic;traktat;ue,131,0,982659.html) | Merkel i Sarkozy gotowi zmienić Traktat UE Euroobligacje są niedopuszczalne. Kanclerz Niemiec i Prezydent Francji chcą automatycznych sankcji za niedotrzymywanie deficytu. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t85965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dowgielewicz;po;spotkaniu;merkel-sarkozy;nie;mozna;oczekiwac;zbyt;wiele,48,0,982576.html) | To ważne spotkanie, ale oczekują za dużo Minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz przyznaje, że spotkanie niemieckiej kanclerz i francuskiego prezydenta w Paryżu jest ważne, ale przestrzega przed zbytnimi oczekiwaniami. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98347.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kryzys;eurolandu;niemcy;i;francja;pokonaja;roznice,97,0,981601.html) | Trzy pomysły na uratowanie Europy. Wciąż nie wiadomo, czy Niemczy zgodzą się na interwencję EBC i emisję euroobligacji. |